Madeni 5 TL çıktı mı? Tedavüle girdi mi? İşte tüm detaylar..

Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak hazırlanan madeni 5 TL’lerin tanıtımı yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın onayı ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafınca Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılı kapsamında 5 TL madeni tedavül hatıra parası basımı yapıldı. Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafınca basımı yapılan madeni 5 TL tedavüle girdi.

MADENİ 5 TL ÇIKTI MI?

Cumhuriyet'in 100. yılına özel olarak basımı yapılacak olan madeni 5 TL ile ilgili detaylı bilgiler Resmi Gazete'de yayımlandı. Toplamda 100 milyon adet basımı yapılacak olan 5 TL’nin piyasadaki hacmi 500 milyon TL oldu. Bakanlık tarafından internet sitesi üzerinden yapılan açıklama kapsamında tedavüle giren 5 TL madeni paralar tek seferliğine 100 milyon adet basıldı.

5 TL’NİN ÖZELLİKLERİ NELER?

ŞOK ‘ta bu ürünlerde dev indirim! 20 Nisan’da başlıyor ŞOK ‘ta bu ürünlerde dev indirim! 20 Nisan’da başlıyor

Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında 28 Mayıs 1970 tarihli ve 1264 sayılı Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Hakkında Kanun tarafından yapılan uyarı kapsamında bakanlığa bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Cumhuriyetin 100. yılı anısına 100 milyon adet ile sınırlı 5 TL değerindeki madeni hatıra paraların basımının gerçekleştiği ve tedavüle verildiği bilgisi paylaşıldı. Bakır, nikel ve çinko karışımı ile üretimi yapılan madeni 5 TL'nin çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm, ağırlığı ise 8,25 gram olacak.