Çiğ köfte ve salatalarda olmazsa olmaz Lezzet olarak kullanılan nar ekşisi artık Market raflarından kaldırıldı. Özellikle Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep ve Hatay mutfağının olmazsa olmaz tatlarından biri olarak kullanılan nar ekşisi marketlerde bulunmuyor. Karar Gazetesinin haberine göre Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile birlikte nar aroması içeren ürünlerin satışı için yeni kontrol şartları getirildi. Bu kapsamda tüketiciler korunurken nar ekşisine sahtekarlık katanların da önüne geçilmiş olacak. İşte tüm detaylar…

Sarıgül’den açıklama: “Fındık alım fiyatı 5 dolar olmalı” Sarıgül’den açıklama: “Fındık alım fiyatı 5 dolar olmalı”

NAR EKŞİSİNE DÜZENLEME GETİRİLDİ

Mrkttyk1

Türk mutfağında sıklıkla kullanılan lezzetlerden biri olarak karşımıza çıkan nar ekşisi geçtiğimiz süreçte marketlerde yasaklanan ürünler arasına eklendi. Yeni bir yönetmelik ile birlikte nar aroması içeren ürünlerin satışına yeni kontrol şartları getirildi. Bu kapsamda nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi ürünler artık satışı yapılamayan ürünler arasında yer alacak.

NEDEN YASAKLAMA GETİRİLDİ?

Nar ekşisi damgalı ürünlere yasak getirilmesinin en temel sebebi tüketicileri korumak ve sahtekarlığın önüne geçmek olarak belirtildi. Son yıllarda marketlerde artan nar aromalı ürünlerin gerçek nar ekşisi gibi satılması ve bu durumun tüketicilere yansıtılması yasağı da beraberinde getiriyor.

Yönetmelik kapsamında nar ekşisi ürünlerinin sadece nar suyu ve nar suyu konsantresi kullanılarak üretilebileceği ve herhangi bir gıda maddesi eklenmesine izin verilmeyeceği belirtildi. Tüketiciler gerçek nar ekşisini kolayca ayırt edebilirken sahte ürünlerden de korunmuş olacak.

YASAKLAMA NE ZAMAN GETİRİLDİ?

30 Haziran 2024 tarihi itibariyle yürürlüğe giren uygulama marketlerde nar ekşisi izlenimi veren ürünlerin bulundurulmasını önlemektedir. Nar ekşisi almak isteyen vatandaşlar yasağın kapsamı girmesi ile birlikte ev yapımı veya geleneksel yöntemlerle üretilmiş nar ekşisi ürünleri aktarlardan veya yöresel pazarlardan kolay bir şekilde temin edebilecek.

NAR EKŞİSİ FİYATLARI YÜKSELİR Mİ?

Nar ekşisi satışının yasaklanması ürün fiyatlarında da belirli bir artış olmasına neden olabilir. Marketlerde satılan nar ekşisi ürünlerinin fiyatlarının yükselmesi vatandaşı da Tedirgin ediyor.

Editör: Haber Merkezi - SK