ŞOK ‘ta bu ürünlerde dev indirim! 20 Nisan’da başlıyor ŞOK ‘ta bu ürünlerde dev indirim! 20 Nisan’da başlıyor

Türk-İş'in Konfederasyonu’nun çalışma kapsamında Mart ayında yoksulluk sınırı 54.700 TL'ye, açlık sınırı ise 16.793 TL'ye yükseldi.

Türk-İş tarafından yapılan açıklamaya göre Mart ayı gıda fiyatlarında aylık yüzde 3,29 ve yıllık yüzde 75,09 oranında artış oldu. Yapılan açıklamada; "Temel mal ve hizmetlerde artışın olması geçim şartlarını günden güne daha olumsuz etkilemektedir. Marketlerde ürün bazlı fiyatların ramazan ayı indirimi gerekçesiyle seçim öncesi düşürüldüğü gözlemlendi. Fakat ürünlerde fiyat düşüşü olmasına rağmen özellikle gıda fiyatlarında artış devam etti. Öncelikle dar ve sabit gelirli kesimler olmak üzere toplumun tüm kesimlerini etkileyen fiyat artışları geçim şartlarını zorlaştırdı. Ücret gelirlerinin satın alma gücü her geçen ay düşmeye devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

TÜRK-İŞ Konfederasyonu tarafından yapılan araştırmanın 2024 Mart ayı sonucuna göre, Ankara ilinde yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 16.792,99 TL’ye ve gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 54.700,32 TL’ye, bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 21.831,13 TL’ye yükseldi."