KGK’nin uluslararası işbirliği ve diplomasi ilişkileri KGK’nin uluslararası işbirliği ve diplomasi ilişkileri

Türkiye mayıs ayına soğuk ve yağışlı havayla girdi. Özellikle sıcaklıklar mevsim normallerinin altına inerken yağışlar da devam ediyor. Mart ve Nisan ayını kurak geçiren Türkiye Mayıs ayında bahar yağışlarıyla tanıştı.Hıdırellezin yaklaştığı bu günlerde yılın son soğuklarıda görülmeye başladı. Bir çok ilde etkili olan sağnak yağışlar sel, su baskınları ve toprak kaymalarını beraberinde getirdi. Uzmanlara göre tehlike daha geçmedi. Yağışlar 10 sürecek hatta kar yağışı ve don olayı görülecek.

Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) verilerine göre Türkiye’de 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 günlük süreçte kar yağacak. Kar yağacak yerlerin Toroslar-Sivas tepeleri, Doğu Karadeniz yaylaları, Doğu Anadolu yüksek dağları olduğu belirtildi.

Meteoroloji Bey isimli ile sosyal medya fenomeni hesapbından bu ECMWF verilerini paylaştı haritayı takipcileri için yorumladı: “Önümüzdeki 10 günlük toplam kar miktarı haritası Pazar günü Toroslar-Sivas tepeleri-Doğu Karadeniz yaylaları-Doğu Anadolu yüksek dağlarında kar yağışı bekleniyor. Pazartesi Doğu Anadolu yükseklerinde kar devam edecek zirai don riski var” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’ye Mayıs’ta kar geliyor. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 güne dikkat. O yerlerde yağacak - Resim : 2

Ankara Valiliği'nden zirai don uyarısı

Ankara Valiliği, 5-7 Mayıs tarihleri arasında zirai don beklendiğinden tedbirli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

Ankara Valiliği'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Zirai don hadisesine dikkat. Ankara il genelinde 5 Mayıs Pazar gününden itibaren hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altına düşmesi ve 7 Mayıs Salı gece saatlerine kadar zirai don hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" denildi.

Kaynak: Haber Merkezi-İHA

Ankara Valiliği'nden zirai don uyarısı