Memur için erken emeklilik! İsteğe bağlı sigorta fırsatından faydalanılabilir mi?

ŞOK hafta sonu Aktüel Ürünler Kataloğu yayınlandı! ŞOK’ ta fırsat ürünleri ŞOK hafta sonu Aktüel Ürünler Kataloğu yayınlandı! ŞOK’ ta fırsat ürünleri

Kamu personeli, 3 milyon üzeri memur, 2 milyon civarında sürekli işçi ve sözleşmeliler de dâhil toplam 5 milyona yakın kamu personeli bulunuyor. Erken emekli hayali olan kamu personelinin de borçlanma, isteğe bağlı sigorta yapılması gibi birçok sosyal hakkı mevcuttur.

En az 10 yıl memuriyet yapma koşuluyla kendi isteğiyle görevinden ayrılan, isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emekli olabiliyor. Eylül 2004 yılından önce görevinden ayrılanlar 3 ay, bu tarihten sonra görevini bırakanlar da 6 ay içersinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları gerekmektedir.

EYT yasası çerçevesinde veya normal emeklilik olsun SSK veya Bağ-Kur ‘dan emekli olanların, kamuda çalışmaları halinde emekli maaşları kesiliyor. Memuriyet görevinden ayrılıp emekli maaşını yeniden almaya başlayanların kesilen süre içerisindeki zamlar, iyileştirmeler açısından bir hak kaybı söz konusu olmuyor.

Memur 3

SSK BAŞLANGIÇ GERİYE ÇEKİLEBİLİYOR

Ekim 2008’den itibaren ilk kez memur olup bu tarih öncesi SSK, Bağ-Kur, özel sandık kapsamı içinde sigortası bulunan kişilerin sigorta başlangıç tarihinde önceki sürelerine ait askerlik, öğrencilik, yurtdışı hizmet borçlanması geçer oluyor. Prim borçlandıkları süre emeklilik hesabında dikkate alınacak, sigorta başlangıcı öne çekilebilecek. Sigorta destek primi emeklilik sonrası için kamuda çalışmayı sürdüren memurun aylığından kesinti yapılıyor. Bu primlerin emekliliğe bir etkisi olmuyor. Kamu personellerinin merak ettiği önemli soruların cevapları şöyle:

MEMURLARDA SİGORTA BAŞLANGICI VARMI? EMEKLİLİK İÇİN ASKERLİK BORÇLANMASI YAPILABİLİR Mİ?

Memur statüsünde çalışanlar hususunda Sosyal Güvenlik Kurumu 19 Ekim 2023 tarihli genelde ile hizmet borçlanması ile sigorta başlangıç tarihi öne çekilme fırsatı sağlanmış oldu. Yargıtay kararı üzerine yapılan bu yasal çalışmaya hizmet borçlanması yapan memurların borçlandıkları süre, emeklilik süresi hesaplamasına dahil olacak. Böylece daha erken emekli olma fırsatı doğmuş olacak.

Ekim 2008 den sonra ilk kez memur statüsünde sigortalı olunmasına karşın bu tarihten önceki süreleri için yapılacak askerlik, öğrencilik, yurtdışı vs. hizmet borçlanmaları geçerli olacak. Bu süreler emeklilik için geçerli olacak, sigorta başlangıcı borçlanılan süre kadar geriye çekilecek.

KAMUDAN EMEKLİ OLANLAR TİCARET YAPAABİLİR Mİ? DESTEKLEME PRİMİ NE KADAR? EMEKLİ MAAŞI KESİLİR Mİ?

Sabah'ta yer alan habere göre, emekli olduktan sonra kimlerin hem aylık hem destek primi ödeyerek çalışacağı sosyal güvenlik sistemine katılım durumuna göre değişiyor. Sosyal güvenlik reformunun yapıldığı 2008 öncesi ve sonrası sisteme girenler arasında ayırım bulunuyor. Reform sonrası SSK'lı olanlar yönünden destek primi ödeyerek çalışma imkânı bulunmuyor.

Memur 8

Reform sonrası işe girenlerden Bağ-Kur sigortalılarından kesintiye 2016'da son verildi. İster memur ister işçi olsun kendi adına iş yeri açan, ticaret yapanın emekli aylığı kesilmez. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı hangi statüden olursa olsun emekli olduktan sonra memuriyete dönenlerin yaşlılık aylığı ise reform öncesinde olduğu gibi aylıktan kesiliyor.

BÜTÜN MEMURLAR FAYDALANABİLİR Mİ?

Ekim 2008 sonrası memur olarak çalışıp öncesinde sigortalılığı olanlara borçlanma imkanı getirildi. Tüm sigortalılık statüleri bakımından ilk sigortalı oldukları tarih Ekim 2008 sonrası çalışmaya başlayan memurları kapsamayacak, borçlandıkları süreler sigorta başlangıcını öne çekmeyecek.

EMEKLİ POLİS, GÜVENLİK ŞİRKETİNDE ÇALIŞIRSA AYLIKTA KESİNTİ OLU MU?

Emekli memur özel sektörde çalıştığında emekli aylığı kesilmez. Yasada belirlenen oranda yeni işyerindeki maaşından sosyal destek primi kesilir. Böylece hem emekli aylığı hem de yeni işyerindeki maaşını alabilirler. Ancak emekli memur tekrar kamuda çalışmaya başlarsa emekli aylığı kesilir.

EMEKLİ MEMUR ÇALIŞINCA AYLIK TA KESİNTİ OLUR MU?

Cumhurbaşkanlığına seçilenler, Bakanlar Kurulu üyeliğine atananlar, yasama organı üyeleri, yaş haddini aşmamış kaydıyla eğitim kurumlarında ücretli çalışanlar, vakıf üniversitelerinde görev alanlar, askeri öğrenci eğitimlerine katılan emekli subay, astsubaylar aylıkları kesilmeden kamu idarelerinde görev alabiliyor.

ÇALIŞIRKEN ENGELLİ OLAN MEMUR ERKEN EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Çalışmaya başladıktan sonra tıbbi raporlara göre çalışma gücündeki kayıp oranı yüzde 50-59 arasında olanlar en az 5 bin 760 gün prim ödeyerek istediği zaman emekli olabilir.

ÜCRETSİZ İZİN DÖNEMİ BORÇLANABİLİR Mİ?

Memuriyete 8 Eylül 1999'dan önce başlayanlar ücretsiz izin dönemini borçlanarak emekli olabiliyor. Memurluğa Ekim 2008'den önce başladıysanız aylıksız izinli geçen süreleriniz emeklilik yönünden eski derecenizde (Emekli Sandığı kapsamında) değerlendirilecektir. Bu durumda emeklilikten altı ay önceden aylıksız izin süresinin borçlanılması gerekiyor.

Kaynak: Haber merkezi