Alternatif yatırım fonları hızla büyüyor Alternatif yatırım fonları hızla büyüyor

Patronlar Dünyası'ndan Borsa Dedektifi'nin yazısına göre yabancı yatırımcılar, hala Türkiye'nin politik yönelimindeki belirsizlik nedeniyle endişe duyarken, Koç Grubu'nun ani bir kararla satışa başlaması, piyasalarda önemli bir hareketlilik yarattı.

Son dönemde Türkiye'ye yönelik yatırımların artmasıyla birlikte, yabancı fonlar arasında bir rekabet ortamı oluştu. Bir fonun Türkiye'ye yatırım yaparak yüksek getiri elde etmesi, diğer fonları da harekete geçirdi. Bu durum, fonlar arasında bir tür 'yarış'ı tetikledi ve Koç Grubu'nun ani satış kararı, bu rekabet ortamında dikkat çekici bir hamle olarak görüldü.

Ekonomi yönetiminin yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantılar ve sunduğu taahhütler, Türkiye'ye olan güveni artırmaya yönelik önemli adımlar olarak değerlendiriliyor. Bu, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisini canlı tutuyor ve Koç Grubu gibi büyük şirketlerin alım satım kararlarını etkileyebiliyor.

Migros Hisselerine Yabancı Ilgisi Arttı, Zirveyi Zorluyor

EN ÇOK SATILAN HİSSE MİGROS

Borsa İstanbul'un açıkladığı verilere göre, yabancı yatırımcılar nisan ayında Türk hisse senetlerine net olarak 78 milyon 690 bin dolarlık alım gerçekleştirdi. Bu dönemde en çok tercih edilen hisseler arasında Tüpraş ve Sabancı Holding yer aldı. Ancak, dikkat çeken bir nokta ise Koç Holding hisselerinde yaşanan satış oldu. Yabancılar, Koç Holding hisselerinden 105 milyon dolarlık satış yaparak, şirketin piyasalardaki performansını etkiledi. Migros da 78.1 milyon dolarlık net satış ile listenin ikinci sırasında yer aldı.

Migros marketler sahibi kim?

Migros marketler 1954 yılında İstanbul merkezli kurulmuştur. Süpermarket zinciri olan Migros İstanbullulara tanzim satışlarını da sunan, dönemin İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay tarafından açılmıştır.

Ardından Migros market 1975 yılında Vehbi Koç'un isteği üzerine satın alınmıştır. 1991 yılında ise halka açılmıştır. Büyük mağazacılık uygulamasına Koç Holding ile geçen Migros 2005 yılında Tansaş'ı kendi bünyesine almıştır. Gittikçe büyüyen Migros marketler 2020 yılı itibarıyla 2213 Migros şubesine, 61 Macrocenter şubesine yurt dışı operasyonları için 30 Ramstore şubesine sahiptir. Online operasyonlar için ise Migros Sanal Market, Migros Hemen ve Migros yemek vardır.

2009 yılında Koç Holding'in hisseleri devretmesiyle birlikte Migros marketlerde söz sahibi hissedar Anadolu Grubu olmuştur. Migros'un sahibi Tuncay Özilhan'dır. Türk İş İnsanı olan Özilhan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı'dır.

Editör: Haber Merkezi - SK