Bir haftada 2 milyon 406 bin 651 araç denetlendi! Bir haftada 2 milyon 406 bin 651 araç denetlendi!

Trafik Kazalarını Engelleme Derneği tarafından yapılan açıklamada yoğun trafikte dinlenen müziğin süratı artırdığını söyledi

Yoğun trafikte müzik dinleyen sürücülerin kazalara davetiye çıkardığı bildirildi. Uzmanlar, özellikle büyük şehirlerdeki yoğun trafik akışı sırasında müzik dinleyen sürücülerin dikkatinin dağıldığını ve bunun sonucunda da trafik kazalarının meydana geldiğini bildirdi.
Trafik Kazalarını Engelleme Derneği tarafından yapılan açıklamada, araç kullanırken radyo ve kasetçalarların sürücüler için tehlike oluşturduğuna dikkat çektiler. Açıklamada, "Araç kullanırken dinlenen müzik, sürücülerin dikkatinin dağılmasına sebep oluyor. Yoğun trafikte müzik dinleyen sürücülerin refleksleri azalır. Kendisini müziğin name ve sözlerine kaptıran sürücülerin refleksleri azalınca karşılarındaki yaya ve araçları dahi fark edemezler" dedi.
Araç kullanırken dinlenen hareketli müziklerin sürücülerin hız tutkusunu ateşlediğini belirten uzmanlar, "Hareketli parçalar sürücünün sürat tutkusunu bir anlamda ateşliyor. Sürat yapan sürücü de doğal olarak kazaya davetiye hazırlıyor" diye konuştu.
uzmanlar, sürücülerin dinlediği slov parçalarında refleksi azalttığını kaydederek, "Sürücü dinlediği parçanın etkisiyle refleksleri öldürüyor. Bu durumdaki sürücü yola aniden çıkan yaya ve araçları göremiyor ve kazaya neden olabiliyor" şeklinde konuştular

Editör: Haber Merkezi - FC