Naci Görür, Erzincan beni endişelendiriyor!

Bilim üyesi, yer bilimci ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, “Bugünlerde beni endişelendiren dört il var” açıklamasında bulundu.

Naci Görür “Beni endişelendiren dört il var” diyerek açıklamasında bulunarak, “önemli ölçüde can ve mal kaybederiz” vurguladı.

Erzincan Deprem Uyarısı

Bilim Akademisi üyesi, yer bilimci ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, "Depreme dirençli şehirlerin inşa edilmesi gerektiğine bir kez daha dikkati çekerek, Türkiye'de büyük ölçüde ciddi deprem bölgelerinin olduğunu belirtti. Görür, "Bugünlerde beni endişelendiren dört il var" açıklamasında bulundu.

Mersin'de katıldığı bir panel öncesi basın mensuplarının soruları yanıtlayan Prof. Dr. Görür, Türkiye'de büyük ölçüde ciddi deprem bölgelerinin olduğuna dikkati çekerek, “Türkiye'de depremden arınmış bir yer, hemen hemen yok gibi. Halkın yaklaşımıyla depreme baktığımız zaman acı çekiyoruz. Halk, 'Deprem olacak mı? Ne zaman olacak?' gibi sorular soruyor ama son derece yanlış sorular.

1992 Erzincan Depremi

Bu ülkede deprem 13,6 milyon seneden beri gelmekte. Daha milyonlarca sene devam edecek. Korku ve endişe nedeniyle sorulan bu soruları terk etmemiz gerekiyor. Deprem bugün olur, bugün olmazsa, yarın olur, yarın olmazsa, öbür gün olur. Bugün olursa, ben çekeceğim, yarın olsa çocuklarım, öbür gün olsa torunlarım acı çekecek.

Dolayısıyla bu zaman işini bir tarafa bırakırsak, deprem sürekli olacağına göre yapacağımız tek şey ileri teknoloji ülkelerinde, bilimin egemen olduğu ülkelerin yaptığı gibi deprem dirençli kentleri oluşturmak”  ifadelerini kullandı.

Erzincan’da patosa dikkat! Erzincan’da patosa dikkat!

Erzincan Depremi1

Türkiye'de son günlerde endişe duyduklarına dikkati çeken Prof. Dr. Görür, “Depremin ne zaman geleceğini bilmiyoruz ama her geldiğinde binlerce insanı gömemeyiz” diyerek korktuğu 4 ili açıkladı.

Endişelendiren 4 il: Bugünlerde daha çok Tunceli, Bingöl Karlıova, Erzincan yörelerimiz biraz endişelendiriyor. İzmir'de de bir endişemiz var. Çünkü İzmir'de 15 tane fay var.

İzmir yarımadasını kesen fayların özelliklerini bilmiyoruz. O faylar ne zaman deprem üretiyor, nedir? Bilmediğimiz için sorun olarak düşünüyoruz" diye konuştu.

Editör: Mehmet Yaşar Çiçek