vivo ve Nokia 5G teknolojileri için birleşiyor. Uzun süre boyunca devam eden telif davaları, vivo'nun AB'den çekilmesine sebep oluyordu.

vivo ve Nokia yeni bir anlaşma çerçevesinde 5G teknolojilerinde ortaklık kuruyor.  Çinli teknoloji devi, artık Nokia’nın 5G patentlerini kullanacak. Uzun zaman boyunca devam eden patent davası da böylece son buluyor. Peki, bu anlaşmayla vivo sahiplerini nasıl etkiliyor?

VİVO VE NOKİA, 5G TEKNOLOJİLERİ İÇİN ORTAKLIK KURDU

Erzincan’da Deneyap atölyesi 2024 enerji teknolojileri şenliği düzenlendi Erzincan’da Deneyap atölyesi 2024 enerji teknolojileri şenliği düzenlendi

Anlaşma şartlarına göre vivo, Nokia’nın hücresel teknoloji ile standart temel patentleri portföyüne erişim kazanıyor. Bu durumda  şirket, patentlerin ileriye dönük kullanımı için Nokia’ya telif ödemesi yapmayı kabul etti.

Nokia daha önce vivo, Oppo, OnePlus ve Realme’nin 5G iletişim teknolojisi patentlerini ihlal ettiği iddiasıyla ana şirket BBK Electronics’e dava açtı. BBK Electronics’e ait markaların aleyhine mahkeme kararının çıkmasının sonrasında, bazı üreticiler Almanya pazarından geçici olarak çekildi.

Nokia Mobile yerine HMD Global markasına geçiş yapılacağı söyleniyor. HMD, akıllı telefon dünyası Nokia'yı saf dışı bırakacak.

Yeni anlaşma ile iki şirket arasındaki hukuki belirsizlik sona erdi. Anlaşmayla birlikte tüm patent ihlali iddiaları düşürüldü. Bu lisans anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle vivo, Alman pazarına yeniden giriş yapacak.

Nokia Technologies Başkanı Jenni Lukander, her iki şirketin fikri mülkiyet haklarına saygı gösteren bir anlaşmaya varılmasını mutlulukla karşıladığını ifade etti. vivo Genel Müdürü Xianwen Xu ise anlaşmadan ve inovasyona olan bağlılıktan duyduğu memnuniyeti vurguladı.

Lisanslama anlaşması, her iki şirketin de 5G teknolojilerini geliştirmeye odaklanmasını sağladı. Bu iş birliği ayrıca Nokia’nın elde edeceği lisans gelirlerine netlik kazandıracak.