Başkan Aksun ve meclis üyeleri şehir yatırımlarını sahada inceledi! Başkan Aksun ve meclis üyeleri şehir yatırımlarını sahada inceledi!


Yaz aylarının gelmesi ile Erzincan’da ki ot yangını vakaları sayısında ciddi bir artış olurken, itfaiye ekipleri ot yangınları toprak, çevre ve doğal hayata zarar verdiğini belirttiler.

Yaz aylarının gelmesi ile hava sıcaklıklarının yanı sıra ot yangınlarında da ciddi bir artış yaşandı. Hava sıcaklıklarının yüksekliği ve vatandaşların duyarsızlığı nedeniyle Erzincan’da hergün birkaç yerde ot yangını vakası yaşanırken, bu yangınlar başta evlere sıçrama ve toprağın verimini kaybetmesi gibi birçok risk ve olumsuzluğu da bünyesinde barındırıyor. İtfaiye ekipleri, vatandaşları Temmuz ayında daha da artması beklenen ot yangınlarına karşı uyardı. Yetkililer; “Yaz aylarının gelmesiyle ot yangınları olaylarında ciddi bir artış yaşandı. Sıcaklar nedeniyle kuruyan otlar en küçük bir kıvılcımla hemen büyüyüp yanıp kül olabiliyor. İtfaiye ekiplerimiz her gün ot yangınına müdahale ediyor. Bu bizim için gerçekten önemli bir sorun. Bu tür küçük ot yangınlarını kontrol etmek bizim emeğimizi ve zamanımızı boşa harcamamıza ve büyük yangınlara müdahale konusunda sıkıntı yaşamamıza neden oluyor. Bu küçük yangınlar aynı zamanda büyük yangınların da tetikleyicisi olma riskini taşıyor. Biz özellikle bu ot yangınlarının evlere ya da çevredeki araçlara sıçramasından korkuyoruz” diye konuştu.
OT YANGINLARININ TOPRAĞA ZARARI ON YILDA BİTMEZ
Ot yangınlarının sanıldığının aksine başta toprak ve doğal varlıklar olmak üzere çevreye büyük zarar verdiğinin altını çizen yetkililer, ot yangını sonrasında bir toprağın veriminin on yılda kendine gelemediğini açıkladı. Yetkililer, şuanda yasalar tarafından yasaklanan anız yakma olaylarından uzak durmalar konusunda uyarıda bulunarak, özellikle bu dönemde yapılacak anız yangınlarının kontrolden çıkarak çevreye büyük zararlar verebileceğini söylediler.
Ot yangınlarının en önemli hatta tek sebebinin tedbirsizlik olduğunu vurgulayarak, “Ot yangınlarının en önemli sebebi vatandaşların tedbirsizliğidir. Vatandaşlar bilerek ya da bilmeyerek bu tür yangınlara sebebiyet vermektedir. Daha çok bahçe ve tarlalarda yaşanan ot yangınlarına karşı vatandaşlar yeterince duyarlı değil. Yanıcı maddelerin bu tür alanlara temas ettirilmemesi gerekir. Bu açıdan vatandaşlar hem kendileri dikkatli olmalı hem de çocuklarına sahip çıkarak olası yangınlara sebebiyet vermemeli. Özellikle piknik sırasında yakılan ateşler iyice söndürülmeli, cam şişeler güneşle temasa geçerek otların yanmasına neden olabileceği için bu şişeler çöplere atılmalı. Yanan sigaraların otlara atılmaması konusunda insanlar dikkat edilmeli” değerlendirmesinde bulundular.
 

Editör: Haber Merkezi - FC