Bankalar, kredi kartı ile yapılan otomatik fatura ödeme talimatlarından yüksek oranda faiz talep isteğine başladı.

Fatura ödemesi için otomatik ödeme talimatı veren vatandaşlar,  faiz ödemesi yapacaklarını ekstreleri gördüklerinde öğrendiler. Bankalar yapılan ödemelerden ya faiz almıyor ya da çok düşük faiz talebinde bulunuyordu. Fakat bu ay içinde ekstrelerine bakan vatandaşlar yüksek oranlarda "otomatik fatura ödeme faizi" ile karşılaştı. Bu konu kapsamında vatandaşlar tüketici derneklerine şikâyet başvurusunda bulunuyor.

OTOMATİK ÖDEMELERDEN FAİZ ALINIYOR

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü yapmış olduğu açıklamada; "Yıllarca bankalar mevduatları çekebilmek için tüketicilerden otomatik ödeme talimatları almaya çalıştılar. Fakat son zamanlarda tüketicilerin kredi kartıyla yaptıkları otomatik ödemelerden faiz ücreti almaya başladılar." ifadelerinde bulundu.

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez ise açıklamalarında; "Bankalar binbir rica ile aldıkları otomatik ödemelerden artık bugün faiz alıyor. Bunun nakit ödeme olduğunu söylüyorlar." İfadelerine yer verdi.

UYGULANAN FAİZ ORANI KREDİ KARTI FAİZ ORANINDAN YÜKSEK

Otomatik fatura ödeme talimatı kapsamında uygulanan faiz oranı kredi kartı faiz oranından yüksek. Şuan ki kredi kartı faiz oranları yüzde 3,74 oranında. Bu durumun nedeniyse Merkez Bankası’nın kredi kartı faiz oranlarını yüzde 35 politika faiz oranına sabitlemiş olmasıdır. Otomatik fatura ödeme talimatının faiz oranı yüzde 5 oranında. Bankalar tarafından kredi kartı bilgilendirme metinlerinde otomatik fatura ödeme talimatı faiz oranı istenilebileceğine dair açıklamalar yer almaktadır. Kredi kartı alımında yapılan sözleşmede tüketiciye bilgilendirme yapılmaktadır.

NAKİT ÇEKİM İŞLEMİ OLMADIĞI İÇİN YASAL DEĞİL

Uzmanlar bu durumun yasalara uygun olmadığı görüşünde. İbrahim Güllü yapmış olduğu açıklamasında; "Bu yasal bir uygulama değil, çünkü kredi kartıyla yapılan bu ödemeler alışveriş kapsamında. Yani nakit çekim değil." Değerlendirmesinde bulundu. İbrahim Güllü'ye göre yapılan uygulama, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 17. maddesine aykırı olduğunu gösteriyor.

E-DEVLET ÜZERİNDEN DE ŞİKÂYETTE BULUNULABİLİR

İnsan dışkısından üretilen jet yakıt için 1 milyar dolarlık anlaşma İnsan dışkısından üretilen jet yakıt için 1 milyar dolarlık anlaşma

Tüketici dernekleri ödemesi yapılan tutarların geri alınabilmesi için tüketici hakem heyetine başvuruda bulunulmasını öneriyor. Şikâyet başvuruları e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir.