Bakan Işıkhan’dan İliç’te maden kazasında hayatını kaybeden işçinin ailesine ziyaret Bakan Işıkhan’dan İliç’te maden kazasında hayatını kaybeden işçinin ailesine ziyaret

Erzincan’da "Yapı Denetim" ve “Huzur İçin Erzincan” protokolleri imza töreni, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu başkanlığında gerçekleştirildi.

Erzincan İl Halk Kütüphanesi toplantı salonunda düzenlenen protokol imza törenine; Vali Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, vali yardımcıları, ilgili birim amirleri hazır bulundu.

Erzincan’da 3 bin 198 yığma bina incelendi

Protokol imza töreninde Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu Erzincan’da 3 bin 198 yığma betorname binanın incelendiğini paylaşarak, “Erzincan ili yapı stoku değerlendirmesi komisyonu 23 Şubat 2023 tarihinde Erzincan Valiliği ile kurulmuştur. Komisyon tarafından birinci etap kapsamında 2 bin yılı öncesi inşa edilmiş olan 2 kat ve üzeri 3 bin 198 adet betonarme yığma bina incelenmiştir. İncelenen yapılar 4 farklı risk düzeyinde sınıflandırılmıştır. 2. etap kapsamında ise en yüksek risk teşkil edeceği değerlendirilen bin 687 adet binanın literatürde kabul görmüş hızlı değerlendirme metotlarında oluşan Hasan Sözen ve pi 25 metoduyla incelenmesi için gerekli ödeneğin tespit edilerek Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından talep edilmesi ve söz konusu sürecin sağlıklı olarak yürütülmesi temin etmek için iş birliği protokolü yapmak istiyoruz.” dedi.

Ödenek Erzincan’a tahsis edildi

Erzincan’da bin 687 binanın analizinin yapılacağını belirten Vali Aydoğdu, Milletvekilimiz Süleyman Karaman ile beraber Çevre Şehircilik Bakanlığına gittik bu ödeneği sayın bakanımız Erzincan iline tahsis etti. Bu işi de yapması gereken Erzincan Valiliği koordinesinde Erzincan Belediyesi ile birlikte yapılması gerektiğini söylediği için biz bu ödeneğe protokol ile Erzincan Belediyesine aktaracağız. Bunu aktarınca ne olacak? Bin 687 binamız kalmıştı. Bu binalarında analizi yapılacak. Bu analizlerin sonucunda Erzincan’da deprem sonrası binalarla ilgili bütün sıkıntıları Erzincan Belediyesi ile birlikte gidermiş olacağız. Bu Erzincan halkının gündeminde olan bir konu. Ben belediye başkanımıza da teşekkür ediyorum. Çünkü burada çok büyük emeği oldu ve bunu da beraber birlikte çözüp, bu bin 687 binayı da analiz ettiğimiz zaman insanların zihninde açana deprem sonrası bu binaların durumu nedir diye bir soru işareti kalmamış olacak. Yapılacak çalışmalar neticesinde 6306 sayılı kanun ile ilgili mevzuatlar uyarınca riskli olabileceği değerlendirilen yapıların bulunduğu bölgelerin Erzincan Belediyesi tarafından riskli alan veya rezerv yapı alan olarak belirlenmesine yönelik çalışmaların yapılması yerinde ve rezerv yapı dönüşüm sürecinin modellenmesi ve gerekmesi halinde imar planlarındayken kentsel dönüşüme uygun revizyonların yapılması ve bir kısım yapıların mümkün olması halinde güçlendirilmesi metotlarıyla iyileştirilmesi sağlanarak Erzincan ilimizin depremlere dirençli bir kent haline gelmesi amaçlanmaktadır.” ifadelerine yer verdi.