CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, TBMM Genel Kurulu'nda deprem konusunu gündeme getirerek, konuya ilişkin öneri ve değerlendirmelerde bulundu.

"DOĞAL AFETLER VE DEPREM BAKANLIĞI KURULSUN"

Bağımsız aday Yüksel Çakır'dan açıklama! Bağımsız aday Yüksel Çakır'dan açıklama!

Depremin ciddiyeti karşısında mevcut kuruluşların yetersiz kaldığını belirten Sarıgül, “AFAD devletimizin çok önemli bir kurumu ancak deprem büyüklüğü karşısında AFAD yalnız kalmaktadır. AFAD önemlidir ama kâfi değildir.  Onun için buradan bütün siyasi partilere sesleniyorum: Gelin, hep birlikte Doğal Afetler ve Deprem Bakanlığını mutlaka kuralım.  Bu bakanlık yaşanacak sorunları, olabilecek afetleri önceden görmeli ve mutlaka doğal afetler ve deprem bakanlığı gerekli tedbirleri almalıdır. Bu bakanlığın da son derece büyük bir bütçesi olması lazımdır.  Gelin, bu noktada da Profesör Naci Görür Hocamızı bakan olarak atayalım.” dedi.

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM”

Sarıgül, bu yeni bakanlığın Türkiye'de olası afetleri önceden engelleyebilecek bir yapıya sahip olacağını ifade ederek şu ifadelere yer verdi:  “Doğal Afetler ve Deprem Bakanlığı Türkiye'de olabilecek olayları en önceden önleyecek olan bakanlıktır.  Depremde kaybettiğimiz bütün yurttaşlarımıza Allah’ımdan rahmet diliyorum, Allah'ım bize böylesine felaketleri bir daha göstermesin.  Hatay için, deprem bölgesi için gelin elimizi taşın altına koyalım”