CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erzincan Gazeteciler cemiyetini ziyaret eden Mustafa Sarıgül yaptığı açıklamada, ekonomiden, yarı malı TOOG tüketmeye kadar birçok konuya değindi. Sarıgül merkez bankası değişimlerine de değindi.  

İNSANIMIZ HEM MUTSUZ HEM UMUTSUZ, YÜZÜ GÜLMÜYOR

Eğer insanlarınızı, mutlu edebiliyorsanız, rahat yaşatabiliyorsanız ülkeyi iyi idare ediyorsunuz demektir. Bizim insanımız hem mutsuz hem umutsuz. Sürekli kaygı, sürekli endişe içinde yaşıyor. İnsanların yüzü gülmüyor. En temel gıda maddelerini, yağını, çayını, yumurtasını,yoğurdunu alamayan, çocuğunu besleyemeyen bir insan mutlu olabilir mi?

Ekonomi düzeleceği yerde daha da bozuluyorsa gelecekten umutlu olabilir mi? Türkiye sıkıntılar içinde kıvranıyor,hayat pahalılığı halkı eziyor,mutfaklarda yangın var.

BİR EKMEĞİN YARISINI 2 KİŞİ DİĞER YARISINI 8 KİŞİ YİYOR

Bu ülkenin çocukları kendi yurtlarında ev alamıyor, tatile gidemiyor, karnını doyuramıyor, barınamıyor. İşsizlik almış başını gidiyor. İşsiz insan mutsuz insandır. Çocuklarımız aç yatıyor, iyi eğitim alamadan büyüyor. Birkaç gün önce gelir dağılımı rakamları açıklandı. Gelir dağılımı daha da bozulmuş. Zengin daha zengin olurken, orta direk yoksulluğa yoksullar açlık sınırına itilmiş. Bir ekmeğin yarısını 2 kişi diğer yarısını 8 kişi yiyor. Vergi almak için yoksulun sofrasındaki ekmeğe el uzatılır olmuş.

İKTİDARA MERKEZ BANKASI BAŞKANI DAYANMIYOR

Hukukun üstünlüğü yok, güven ortamı yok, istikrar yok. Böyle bir ortamda ekonomi düzelir mi? Ülkemizin çözüm bekleyen çok ciddi sorunları var. İşsizlikle, geçim sıkıntısıyla, yoksullukla ve enflasyonla mücadele etmemiz lazım. Bütçemizin denk olması lazım. Gelirimiz kadar, harcamamız, kendi kendimize yetmemiz lazım. Hayat pahalılığını önlemenin yolu, marketten değil, tarladan, fabrikadan geçer. 

ÜRETİME DAYALI BİR EKONOMİ MODELİNE GEÇMEMİZ LAZIM

Erzincan Belediyesi, kaldırım ve yol bakım çalışmalarına hız verdi Erzincan Belediyesi, kaldırım ve yol bakım çalışmalarına hız verdi

Dolaylı vergilerin payının azaltılması lazım. Türkiye’nin petrolü fındıktır, çaydır, üzümdür, buğdaydır, pamuktur, domatestir, pancardır, patatestir, soğandır.Bu ürünlerimizin değerini bilmemiz lazım. Rüzgâr ve güneş enerjisine ağırlık vermemiz lazım. Serbest piyasa dediler, liberal politika dediler, devletin fabrikası olmaz, devlet, çiftçilik yapmaz dediler. Aç kaldık, yoksul kaldık, işsiz kaldık.Devlet şirket değildir. Devlet, yoksulu korumak, işsize iş bulmak zorundadır. Bizim fabrika açmamız, kooperatif kurmamız, devlet üretme çiftlikleri, tarım işletmeleri açmamız, nerede ne gerekiyorsa onu yapmamız lazım.

EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK YAPMAMIZ LAZIM

Ekonomik milliyetçilik, önce Türkiye kazanacak demektir.    Ekonomik milliyetçilik, az döviz harcamak,çok döviz kazanmaktır. Ekonomik milliyetçilik, “yerli malı yurdun malı, herTürk onu kullanmalı ve korumalı” demek, otomobilden, televizyona, giysiden, mercimeğe kadar ülkemizde üretilen malları satın almak ve kullanmaktır. Ekonomik milliyetçilik, ihracatımızı artırmak, ithalatımızı azaltmaktır. Ekonomik milliyetçilik, Rusya, Kanada, ABD çiftçisini değil, Türk çiftçisini ihya etmektir.