Bahar aylarının gelmesiyle artış gösteren sinüzit kişilerde, burunda tıkanıklık, baş ağrısı, yüzde şişkik ve tıkanıklık hissi gibi şikayetlerle meydana çıkmaktadır. İnsan vücudu bebeklikten ergenliğe kadar oluşum içindedir. Büyüdükçe bu oluşumları tamamlayan ve burun çevresindeki kemiklerin bu oluşum esnasında yer alan hava boşluklarına sinüs adı verilir. İnsan vücudunda 5 çift sinüs mevcuttur. Bunlar; yanak, geniz, alın, gözler arasında ve arkasında oluşan ön ve arka sinüsler olmak üzere ayrılır. Sinüslerin tam olarak oturması 22-24 yaş arasında meydana gelir. Sinüsler vücut tarafından mukus oluşturan burun sisteminin bir parçası olup, günde yarım litreye kadar mukus salgılar. Sinüzit ise burun etrafında yerleşmiş mukozanın iltihaplanmasına verilen bir rahatsızlıktır.

Sinüzit belirtileri nelerdir?

Genel olarak bireylerin başı ağrıdığı zaman ya da yüzünde şişlik ve ağrı olduğu zaman akıla gelen ilk şey sinüzit rahatsızlığıdır. Çoğunlukla kişilerde burun tıkanıklığı, yüzde şişlik hissi ve burun akıntısından meydana gelen tıkanıklık gibi belirtiler başlıca nedenleridir. Ancak bu semptomlar kişiden kişiye farklılık gösterir;

1.       İnatçı öksürük

2.       Göz ve alın çevresinde meydana gelen basınç hissi,

Damaların temizlenmesine yardımcı olan en güçlü besinler nelerdir? Damaların temizlenmesine yardımcı olan en güçlü besinler nelerdir?

3.       Burun akıntısı ve tıkanıklığı

4.       Boğazda yanma hissi

5.       Koyu kıvamlı burun ve geniz akıntısı

6.       Horlama

7.       Nefeste oluşan kötü koku

8.       Mide bulantısı

9.       Uzun süre devam eden baş ağrısı

10.   Uzun süren soğuk algınlığı

11.   Davranış değişikliği gibi belirtiler göstererek meydana gelir.

Sinüzitin oluşmasını ve ilerlemesini önleyebilecek yöntemler nelerdir?

·         Banyo sonrası saçların ıslak bırakılmaması,

·         Rüzgar ve klimalı ortamlardan uzak durmak,

·         Nezle ve grip gibi rahatsızlıkların ardından uygun şekilde tedavi edilmesi,

·         Burnun tuzlu su ile yıkanması

Bu uygulamaları yaparak sinüzite yakalanma riski azaltabilirsiniz. Ayrıca bağışıklığın düşmemesi için dengeli ve düzenli beslenmek oldukça önemlidir. Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

Evde sinüzite ne iyi gelir?

Papatya buharı: Bir miktar papatyayı kaynatın ve buharını soluyun ve rahatlamaya çalışın.

Zencefil ve nane çayları: İçinde bulundurdukları anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle sinüs tıkanıklığını hafifletebilir ve nefes almayı kolaylaştırır.

Tuzlu su: Sinüsleri temizlemek için oldukça önemli bir uygulamadır. Bir fincan ılık suya ¼ çay kaşığı tuz ekleyin ve burnunuza çekin. Bu uygulama sinüslerinizi açmada etkili olacaktır.

Masaj uygulaması:  Sinüzite bağlı olarak alın ve gözaltında oluşan ağrıları masaj yoluyla hafifletebilirsiniz.