YKS Sonuçları Açıklandı! YKS Sonuçları Açıklandı!

Sivrisineklerden kurtulmanın doğal yolları neler sorusuna cevap niteliğinde olan yazımızı okuduktan sonra bu yaz konforunuzdan ödün vermeden cıvıl cıvıl havaların tadını çıkarabilirsiniz. İşte size faydalanabileceğiniz yöntemleri

Sivrisinek Kovmak İçin Kullanabileceğiniz Doğal Yöntemler

Sivrisinek kovmak için doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu yöntemler, saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Doğanın şifalı bitkileri ise bu konudaki en iyi yardımcınız olmaya adaydır. Sivrisinek kovma yöntemlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Sivrisinekler, uçucu yağlardan kaçarlar. Bu haşereleri en etkili şekilde uzaklaştıran yağlar arasında lavanta, nane, çay ağacı ve okaliptüs bulunur. Yağları suyla karıştırabilir ve ardından sprey özelliği olan bir şişeyle eve sıkabilirsiniz.
  • Sivrisinekler, karanfil ve portakal kabuğu kokusundan hoşlanmazlar. Eğer kuruttuğunuz portakal kabuklarını ev içerisinde belli bölgelere koyarsanız onları uzaklaştırabilirsiniz. Aynı şekilde karanfil demetleri de asabilirsiniz.
  • “Sivrisinek kovmak için ne yapmalı?” sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise sarımsaktır. Keskin kokusuyla vampirleri bile kaçıran sarımsak efsanesi, sivrisinekler üzerinde de etkili. Bunun için sarımsakları kestikten sonra evin belli köşelerine asabilirsiniz.
  • Sivrisinek odadan nasıl kovulur diyorsanız taze fesleğeni mutlaka denemelisiniz. Saksı içerisinde yetiştirebileceğiniz taze fesleğen, evinize hem hoş bir koku yayar hem de sivrisinekleri uzaklaştırır.

Açık Alanda Sivrisinek Kovma Yöntemleri

“Evde sivrisinek nasıl kovulur?” sorusuna cevap verdiğimize göre şimdi gelelim açık alanlara. Bahçede sivrisinek nasıl kovulur diye merak ediyorsanız bunun pek çok yönteminin olduğunu bilmelisiniz. Elbette açık alanda sivrisinek kovmak evdekine nazaran biraz daha zor olabilir. Bunun için dışarıdayken sarımsak yiyebilirsiniz. Sarımsağın sülfürden zengin yapısı, bu bitkinin sindirildikten sonra etkili bileşikler yaymasını sağlar. Söz konusu bileşikler de sivrisinekleri kaçırma konusunda oldukça etkilidir.

Eğer dışarıdayken çok fazla sivrisineğin varlığını fark ederseniz bu bölgede durgun su olabilir. Bu su birikintisine kahve telvesi bırakarak sivrisinekleri kovabilirsiniz. Telve, sivrisinek yumurtalarını öldürmede etkilidir. Açık alanda sivrisinek kovmanın bir diğer yolu da bebe yağı kullanmak. Eğer bebe yağı sürerseniz sivrisinekler cildinizin kokusundan rahatsız olarak uzaklaşırlar. Badem yağı da doğal sivrisinek kovma yöntemleri arasındadır. Cildinizi nemlendirmek amacıyla da kullanabileceğiniz bu yağ, sivrisinekleri vücudunuzdan uzak tutmanıza yardımcı olur.

Sivrisineklerin Vücuda Yaklaşmasını Engellemek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Sivrisinekleri uzaklaştırma konusunda bir hayli etkili olan badem yağı, fesleğen ve okaliptüs gibi bitkisel metotlardan söz etmiştik. Temelde sinek ilacı ve kovucuların etkisini destekleyecek olan bahsi geçen yöntemlerin dışında kalan son derece pratik seçenekler de yok değil. Tüm bu işe yarar metotlar, sivrisineklerin vücudunuza yaklaşmasına engel olmak üzerine kurulu.

Eğer sivrisineklerin cildinize yaklaşmasını istemiyorsanız onları cezbedecek pastel renkler giymemelisiniz. Hem sineklerin hem de böceklerin canlı renklere ilgi duyduğunu unutmamak gerekir. Sivrisineklerin vücuda yaklaşmasını engellemenin bir diğer yolu da parfüm kullanımına dikkat etmekten geçer. Sivrisinekler, çiçek kokulu parfüm ve kremlerden hoşlanırlar. Bu ürünleri kullanmayı keserek sivrisinekleri uzaklaştırabilirsiniz. -trenyol-

Editör: Haber Merkezi - SK