Altın üzerindeki FED baskısı kalkmış oldu. Öte taraftan uzmanlardan altın fiyatlarıyla ilgili rekor beklenti geldi. İşte altın fiyatlarındaki gelişmeler…

Piyasalarda gözler Çarşamba günü açıklanan Fed faiz kararındaydı. Fed politika faizini tahminler dâhilinde yüzde 5.25- 5.50 Aralığında sabit tuttu.

Fed temmuz ayındaki toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak 22 yılın zirvesine çıkarmıştı. Bu toplantıda ise piyasalara önemli mesajlar verildi.

külçe altın

EK FAİZ ARTIŞI MESAJI

Bu toplantıda faiz sabit bırakılsa da politika metninde nu yıl bir faiz atışı daha yapılacağı ve faizlerin daha uzun süre yüksek tutulacağının belirtisi verildi.

Bu durum riskli varlıklarda düşüş yaratırken, altın fiyatlarını da baskı altında bıraktı.

POWELL’DAN ŞAHİN MESAJLAR

Fed toplantısının ardından piyasalara önemli mesajlar veren Fed Başkanı Jerome Powell son ekonomik faaliyetlerin "sağlam" olduğunu ve Fed'in sıkılaştırma kampanyasının tüm etkilerinin henüz tam olarak hissedilmediğini söyledi.

Powell, Fed'in federal fon oranını sabit tutma kararının, Fed'in mevcut döngü için faiz artırımının zirvesinde olduğu anlamına gelmediğini de söyledi.

külçe altın 2

FED KARARI SONRASI ONS ALTIN GERİLEDİ

Fed kararı sonrasında ons altın perşembe günü 1913 dolar seviyesine geriledi. Ons altın günü 1920 dolardan kapattı.

Dün 1675 liradan açılan gram altın 1649 liraya kadar geriledikten sonra 1674 liradan kapandı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI

Dün yurt içinde ise gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararındaydı. Merkez Bankası politika faizini beklentiler dahilinde 500 baz puan artırarak yüzde 25'ten yüzde 30 seviyesine çıkardı.

altın 1

BUGÜN PİYASALARDA SON DURUM NE?

Haftanın son işlem gününe 1919 dolardan başlayan ons altın şu dakikalarda yükselerek 1927 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1919 dolar, en yüksek ise 1927 dolar seviyeleri test edildi.

Bugüne 1673 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda yükselerek 1682 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 1670 lira, en yüksek ise 1683 lira seviyeleri görüldü.

Finans analisti İslam Memiş, Borsa İstanbul, dolar, euro, gram altın ve ons altın konusunda uzun vadeli tahmini ile şaşırttı. İslam Memiş, ilk kez gram altın TL'de 3500 TL rakamını telaffuz etti. Memiş, tarih de vererek, "Hazır olun" dedi.

altın değerlendirme islam memiş

Muş'ta lahana üretimi ekonomiye can veriyor Muş'ta lahana üretimi ekonomiye can veriyor

"Borsa, döviz, altın mı ev mi?" başlıklı Youtube videosunda İslam Memiş, şunları söyledi: "Borsa İstanbul 8145 puandan günün tamamladı.

Düşüşler, kar satışı ve düzeltme değil. Onları beklemeye devam ediyorum. Alım yaptığımda borsada sizi uyaracağım. Neleri tercih edeceğiz, ne zaman alım yapacağız, bu soruların cevabını vermeye çalışacağım.

İslam Memiş, gram altında 3500 TL rakamını ilk kez telaffuz etti. Memiş, tarih de vererek öngörülerini paylaştı:"Ons altın 1921 dolarda. 1930 dolar test edildi, geri geldi. Fed'e kadar baskılanma süreci devam ediyor.

Teknik olarak 1900 - 1930 dolar aralığını takip ediyoruz. Yükselişin devam etmesi için 1930'un kırılması lazım, düşüşler için 1900 altı.

Altın dolar

Dar bant aralığında. Elinde dolar olanlar ons altın tarafındaki düşüşleri fırsat olarak değerlendirebilir. Parite üzerinden altın, gümüş, euro yapabilirsin. Ons tarafında ekim ayı itibarıyla rüzgar tersine dönecek ve 2000 seviyesini göreceğiz. Orta ve uzun vadede yön yukarı.

Gram altın 1660 lira seviyesinde. Fos. 1700 - 1708 lira seviyesinde. 1700 ve altındaki rakamlar orta ve uzun vadede alım fırsatı olarak değerlendirmeli.

Bu fiyatlar kalıcı değil. Fed'e kadar baskı altında kalacak, Fed sonrası altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlere hazır olun.

dolar inişte

1800'lü rakamları konuşmaya başlayacağız. Dolar güçlü duruştan dolayı gram altında da düşüş görmüyoruz, ons tarafındaki gibi.

Ekim ayı itibarıyla ons altın ve gram altında yeni rekorlar bizi bekliyor olacak. Bu baskılanmaya hazırlık yapmanız lazım. Ekim hazırlığınızı yapın, bunlar altın yatırımcısı için fırsat oluşumu.

2024 yılında ise 2500 TL ve üzeri rakamları göreceğiz, 2025'te ise 3500 ve üzeri rakamları göreceğiz gram altında."