6 Eylül’e kadar süre verilen birinci taksiti ödemeyen araç sahipleri ise AYM kararını bekliyor. Uzmanlar daha önce hiç bu kadar az oranda tahsil edilen vergi kalemine rastlamadıklarını söyledi.

CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğü ek MTV ödemelerinde araç sahipleri AYM kararını takip ediyor. Tahsilâtlar ancak yüzde 20 civarında

2el-arac-6-1695303936

EK MTV ÖDEMELERİ İÇİN AYM KARARI BEKLENİYOR

Depremin yaralarını sarmak için ek Motorlu Taşıtlar Vergisi getirilmişti. Kanuna göre, ek MTV bir kereye mahsus ağustos ve kasım olmak üzere iki taksit şeklinde ödenecek.

Birinci taksit için son tarih 6 Eylül 2023’e kadar uzatılmıştı. Ancak, araç sahipleri ek MTV kararının AYM’den iptal edileceği beklentisiyle ilk taksit için aceleci davranmadı.

Hürriyet'e konuşan vergi uzmanlarına göre, ağustos sonu itibarıyla ek MTV’nin ilk taksiti için hedeflenen 16.3 milyar TL’nin yalnızca 3.4 milyar TL’si tahsil edildi.

yuksek-emekli-maasi-almak-icin-formul-ortaya-cikti-en-az-3-kati-maas-29aa62

ŞİMDİYE DEK EN DÜŞÜK TAHSİL ORANI OLAN VERGİ KALEMİ

Bu tutarla tahsilat oranı yüzde 20.8’de kalırken, ilk taksitte uzatılan süre yani 6 Eylül tarihi de dikkat alındığında tahsilat oranının en fazla yüzde 30’lara kadar çıkabileceği belirtildi.

Sene başında MTV’de hedeflenen tutarın 38 milyar TL olduğunu hatırlatan vergi uzmanı Mahmut Aydoğmuş, daha önce hiç bu kadar düşük oranda tahsil edilen bir vergi kalemi görmediğini belirterek, “Kişisel kanaatim AYM’nin ek MTV’yle ilgili kararının bu kez iptal yönünde olmayacağı” dedi.

Muş'ta lahana üretimi ekonomiye can veriyor Muş'ta lahana üretimi ekonomiye can veriyor