13 Şubat 2024 tarihinde İliç ilçesindeki madende meydana gelen ve 9 işçinin toprak altında kaldığı olayın ardından geçen süreçte 4 işçinin cenazesine ulaşılmış kalan 5 işçiye de ulaşılması için sahada kontrollü çalışmalar sürdürülüyor.

Havanın yağışlı olması nedeniyle sahada AFAD ekipleri tarafından çalışmalar kontrollü olarak yürütülüyor. Bugün AFAD’ın kontrolü altında bulunan ve boşaltılan alanda meydana gelen toprak kayması cep telefonu kamerasına yansıdı. Olayda herhangi bir zayiat yaşanmadı.

İlçe Belediye Başkanı toprak kaymasının aynı bölgede olduğunu ancak can kaybı olmadığını duyurdu.

Erzincan Valisi, AFAD kontrolünde hafriyat kaydırması yapıldığını söyledi.

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu sosyal medya hesabından şu açıklamada bulundu:

'İliç maden ocağında, JeoRadar uyarı grubundan yapılan uyarı neticesinde alan boşaltıldıktan sonra kontrollü bir şekilde, toprak parçası indirilmiştir.

Kontrollü yapılan toprak indirmesi sonrası çalışmalar kaldığı yerden devam etmektedir.'

 "Arama çalışmalarına ara verildi, bölge boşaltıldı"

Anagold Madencilik'in olayla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"27.05.2024 tarihinde saat 14.45 civarında Sabırlı Deresi yığın liç sahasında, hafif ölçekte bir toprak kayması meydana gelmiştir. Söz konusu toprak kayması, 13 Şubat 2024 tarihinde meydana gelen toprak kayması ile aynı sahada yaşanmıştır. Topuk üstü olarak isimlendirdiğimiz alandan Sabırlı Deresi'ne doğru bir akış gerçekleşmiştir.

Erzincan'da karne heyecanı: 20 milyon öğrenci yaz tatiline başladı Erzincan'da karne heyecanı: 20 milyon öğrenci yaz tatiline başladı

Bu olay sonucunda herhangi bir yaralanma ya da can kaybı yaşanmamıştır. Bölgede yapılan arama çalışmalarına güvenlik sebebiyle ara verilmiş, alan ve yakın bölgeler önlem amaçlı olarak boşaltılmıştır.

Teknik ekiplerimiz konuyla ilgili incelemelerine devam etmektedir. Tüm gelişmeler kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılacaktır."

Iliç Yeni Toprak Kayması 4

Editör: Haber Merkezi - SK