Kiracıların fahiş zamlardan çok etkilenmemek için alınan bu tedbire çoğu mülk sahibi uymuyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira artışlarındaki yüzde 25’lik sınırlama önleminin geçici olduğunu belirtirken Gayrimenkul Uzmanı Özelmacıklı ise yüzde 25’lik sınırlamanın ekonomik koşullarla örtüşmediğini ifade etti.

konut-fiyatlari2-1

Ev sahipleri ve kiracılar tarafından yakından takip edilen; kirada yüzde 25 sınırlamasının 2024 yılında uzatılıp uzatılmayacağı haberleri ilgiyle takip ediliyor. Ev sahipleri tarafından yapılan anormal kira artışlarını önlemek için bakanlık tarafından alınan bu tedbir ile kiracıların mağdur olmaması amaçlandı. Peki Temmuz 2024’te sona erecek olan kirada yüzde 25’lik artış uygulaması uzatılacak mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira artışlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kira artışlarının yüzde 25’i geçmemesi, kira uyuşmazlıklarının arabulucuya gitmesi gibi uygulamalarla vatandaşların korunmasının amaçlandığını dile getiren Şimşek, şöyle konuştu:

"Enflasyonla mücadele ve kiralardaki fahiş artışların önüne geçmek üzere, konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacak."

konutların fiyat artışı

'FİYATLARIN ARTMASININ NEDENİ BOZULAN EKONOMİK DENGE'

Bu açıklamayı değerlendiren Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, şu ifadeleri kullandı:

Trabzon Hasırında 2.el şoku! Trabzon Hasırında 2.el şoku!

"Yüzde 25 sınırının kaldırılması beklenen bir gerçektir. Şöyle özetleyebiliriz: Gayrimenkul sektörü pandemi döneminden itibaren yaşadığı üretim eksikliğini derin bir şekilde hissetmeye devam ediyor. Gerek artan maliyetler gerekse de finansmana erişimdeki problemler gayrimenkule erişimi gittikçe zorlaştırdı. İster istemez de aslında insanların daha yoğun bir şekilde kiralık dairelere talebi gerçekleşti."

Milliyet'in aktardığına göre Özelmacıklı, "Gerek şubatta yaşadığımız deprem felaketi, kentsel dönüşüm gibi ihtiyaçlar son dönemde üniversite öğrencilerinin ihtiyaçları fiyatları önemli bir derecede birçok şehirde artırdı. Tabi ekonomi ile ilgili kısma baktığımızda aslında bunun önemli nedeninin bozulan ekonomik denge olduğunu söylemek lazım. Zaten yüzde 25 kira sınırlaması ekonomik gerçeklerle de örtüşmüyor." Diye ifade etti