Evde bakım, 65 yaş aylığı, dul maaşı, engelli maaşı, aile destek parası ne kadar olacak?

Devlet, ekonomik zorluklarla mücadele eden ihtiyaç sahibi vatandaşları desteklemek amacıyla yürüttüğü sosyal yardım programlarına önemli bir güncelleme getiriyor. Ocak ayının gelmesiyle birlikte asgari ücret katsayısındaki artış, bu destek ödemelerine de olumlu yansıyacak. İşte bu önemli değişiklikle ilgili detaylar...

Yeni yıla yeni gelirlerle girilecek. Milyonların kazancı Ocak ayının gelmesiyle birlikte artacak.

Motorin'de indirim müjdesi! Motorin'de indirim müjdesi!

Memurların ve emeklilerin zam oranı için 6 aylık enflasyon verileri beklenirken; bir artış da asgari ücretlilere yapılacak. Asgari ücret 1 Ocak'ta zamlanacak.

Bu artış için komisyon çalışmaları Aralık ayının gelmesiyle başlayacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ayın sonuna kadar artış oranını belirleyecek.

2 FORMÜL BULUNUYOR

Çalışmalarda dikkate alınacak en önemli veri enflasyon olacak. Hem gerçekleşen hem hedef enflasyon değerlendirilirken, bir refah payı da eklenecek. Eğer bu yılın ikinci yarısındaki enflasyon yansıtılırsa, yüzde 37.76 olan OVP tahminine göre yeni asgari ücret 11 bin 402 liradan 15 bin 707 liraya çıkabilecek.

Brüt asgari ücret de bu durumda 18 bin 480 lirayı bulacak. Asgari ücrete memur maaşlarındaki artışın da yansıtılabileceği yorumları yapılıyor. OVP'deki enflasyon tahminine göre memur maaşlarının Ocak'ta yüzde 49.46 artması beklenirken, buna göre net asgari ücret 17 bin 42 liraya ulaşacak. Brüt asgari ücret de 20 bin 49 liraya çıkacak.

SOSYAL YARDIMLAR
Asgari ücretin sosyal destek ödemelerinin tutarına bir etkisi olmayacak ancak bunlardan yararlanmayı kolaylaştıracak. Bu yardımlardan yararlanmak için aranan hane içindeki kişi başı gelir sınırı yeni asgari ücretle yükselecek.

Formüllere göre; kişi başına gelir sınırı 65 yaş ve engelli aylıklarında 5 bin 235 ya da 5 bin 680 liraya, evde bakım desteğinde 10 bin 471-11 bin 361 liraya çıkacak. Bu sosyal destek ödemelerinin tutarı ise memur maaş katsayısıyla yükselecek.

Kaynak: Haber Merkezi