Sağlık açısından olmazsa olmaz ve yaşamın devamı için gerekli olan suyu doğru zamanda içmek vücudunuza yapacağınız en önemli yatırımlardan biridir. Uzmanlar, kilo vermek isteyen kişilerin suyu ideal belirlenen zamanlarda tüketmelerinin önemini vurguluyorlar. Peki, su içmek için en doğru zaman nedir? Kilo almamak için su hangi vakitlerde içilmelidir? İşte su tüketimi ile ilgili merak edilenler...

İnsan vücudunun %60-70'ini kapsayan su, hayatın kaynağıdır. Yapılan araştırmalara göre insan, gıda almadan sadece su tüketerek uzun bir süre yaşayabilir. Dolayısıyla insan sağlığı için önemli bir yere sahip olan suyu doğru vakitlerde tüketmek, vücuda daha faydalı bir hale getirir. Aynı zamanda kilo verme sürecine de destek olur.

Gün içinde su içmeyi ne zaman bırakmalıyız?

Erzincan'da Yeni doğan Canlandırma Programı eğitimi tamamlandı Erzincan'da Yeni doğan Canlandırma Programı eğitimi tamamlandı

Genel olarak, yatmadan 2 saat önce su içmeyi bırakın. Bu, gece tuvalete gitme ihtiyacını azaltır. Gece susadığınızda veya uyandığınızda su içebilirsiniz. Ancak, bir bardaktan fazla içmeyin ve yavaş yavaş küçük yudumlar halinde için.

Yine 2 saat öncesinden, kahve ve meyve suyu alımını kesmeniz gerekmektedir. Bu, vücudu gereksiz sıvılarla doldurmamak açısından önemlidir.

Neden uyumadan hemen önce su içilmez?

Vücudu gün içinde susuz bırakmamak önemlidir, ancak iyi bir gece uykusu da gereklidir. Gece uykunuzu tuvalete gitmek bölebilir. Sürekli uykunuzun kesilmesi uyku kalitenizi düşürebilir ve ciddi sorunlara yol açabilir. Uyku kalitesi, bağışıklık sisteminden zihinsel sağlığa kadar birçok şeyi etkiler. Yoğun uyku yoksunluğu çeşitli sorunlara yol açabilir, bunlar:

·         Hafıza kaybı

·         Yüksek tansiyon

·         Enfeksiyonlar

·         Kilo alımı

·         Kolesterol seviyesinin yükselmesi

·         Kanser riskinde artış

 Bu nedenle, neden tuvalete çıktığınızı bilmek oldukça önemlidir. Eğer bir sağlık sorununuz yoksa, yatmadan önce su tüketimini azaltmanız önerilir.,

Doğal Maden Suyunun Inanılmaz FaydalarıYatmadan hemen önce su içmenin faydası var mı?

Akşam saatlerinde makul miktarda su içmek vücudunuz için faydalı olabilir. Su, vücudun nemli kalmasına, eklemlerin iyi çalışmasına ve atıkların parçalanmasına yardımcı olur. Ancak, su tüketimini gün içinde dengeli bir şekilde dağıtmak önemlidir. Yatmadan önce kendinizi susuz hissettiğinizde içtiğiniz su miktarına da dikkat etmelisiniz. İşte yatağa susuz olmadan girmenin yararı:

·         Vücudu temizler: Gün ve gece boyunca vücudun susuz kalmaması, atıkların parçalanmasına ve ter yoluyla toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Ne zaman su içilmeli?

Gün boyunca yeterince su içmek önemlidir, ancak bu bir oturuşta çok miktarda su içmek anlamına gelmez. Özellikle yatmadan önce su tüketimine dikkat etmelisiniz. İşte uygulayabileceğiniz bazı yöntemler:

·         Her öğünde su içmeye özen gösterin.

·         Egzersizlerden sonra su için.

·         Meyve ve sebzelerle ekstra su alın.

·         Gün boyunca sürekli olarak su tüketmeye özen gösterin ve bu alışkanlığı düzenli hale getirin.

Not: Eğer gece sık sık idrara çıkma sorunu yaşıyorsanız, bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.