Emeklilik için gerekli olan yüksek prim gün sayısı, birçok kişi için büyük bir engel olabilir. Ancak SGK'nın kısmi emeklilik hakkı, prim gün sayısı sorununu ortadan kaldırıyor. 3600, 4500 ve 5400 prim günü ile emekli olmak mümkün olabilir. Yalnızca yaş şartını karşılamak gerekiyor.

PEKİ BU NE ANLAMA GELİYOR?

Kısmi emeklilik adı verilen bu hak ile beraber emekli olmak biraz daha kolay şartlarla mümkün oluyor. Normal emeklilik prim gün şartının çok altında prim ile emekli olmak mümkün oluyor. 

700 Bin Liradan başlayan sıfır araç fiyatları şok etkisi yarattı! 700 Bin Liradan başlayan sıfır araç fiyatları şok etkisi yarattı!

Çeşitli parametrelere göre değişmekle beraber insanlar 3600, 4500 ve 5400 prim günü ile emekli olabiliyorlar. Burada uygulanan ana kural ise yaş şartı oluyor. Kısmi emeklilik kapsamında erken yaşlarda emekli olmak mümkün değil. Kadınlara 58 yaşında, erkeklere ise 60 yaşında bu hak veriliyor.

3600 PRİM GÜNÜ İLE KİMLER EMEKLİ OLABİLİR?

3600 prim günü ile kısmi emekli olacak olan kişilerin 8 Eylül 1999 ve öncesinde ilk defa sigortalı olmuş olmaları yani EYT’li olmaları gerekiyor. EYT’liler yaş şartlarını tamamlamaları halinde 3600 prim günleri varsa emekli olabiliyorlar. 3600 prim günü olan EYT’liler yaşlarının dolmasını bekleyerek emekli olabiliyorlar.

4500 PRİM GÜNÜ İLE KİMLER EMEKLİ OLABİLİR?

4500 prim günü ile emekli olma hakkı SSK’lı çalışanlara verilmektedir. Bu çalışanların 1999 sonrasında ilk defa sigortalı olmuş olmaları gerekiyor. Yaş şartını da tamamlamaları halinde SSK’lılar 4500 prim günü ile emeklilik hakkı elde edebiliyorlar.

5400 PRİM GÜNÜ İLE KİMLER EMEKLİ OLABİLİR?

5400 prim günü ile emeklilik hakkı EYT’li olamayan Bağkur’lulara verilen bir haktır. Bağkur için prim şartı daha yüksek olduğu için kısmi emeklilik için de prim şartı daha yüksek oluyor. Bağkur sigorta kolundan emekli olacak olanlar yaş şartını karşılamaları halinde 5400 prim günleri varsa emekli olabiliyorlar.

PEKİ FARK OLUR MU?

Kısmi emeklilik durumunda düşük emekli maaşı almak en büyük endişe oluyor. Ancak çalışma hayatı boyunca çok yüksek seviyede prime esas kazançları olmayanlar için herhangi bir fark meydana gelmiyor. Asgari ücret ve az üzerinde maaşla çalışmış kişilerin alacakları maaş en düşük emekli maaşı olacağı için bu kişilerin herhangi bir maaş kayıpları olmuyor.

Kaynak: Haber Merkezi