26 yaşındaki Tunuslu kadın, saç düzleştirme ürünlerinde olan glioksilik asit yüzünden böbreklerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalarak organ yetmezliği yaşadı. Uzmanlar, saçta kullanılan ürünlerin içindeki kimyasallara karşı uyarılarda bulunuyor. New England Journal of Medicine’ de meydana gelen bu vakada, kadının düzenli olarak glioksilik asit içeren ürünleri kullanmasının ardından organ yetmezliği yaşadı. Ayrıca sindirim sisteminde meydana gelen bulanma, kusma, ishal, ateş gibi sorunları yaşadığı tespit edildi. Kadının, bu glioksilik içeren saç ürünlerini kullanmadan önce herhangi bir rahatsızlığı olmadığını ancak bu kimyasalları içeren ürünleri uyguladığında ise kafa derisinde meydana gelen yanma hissi hissettiğini ifade etti. Uzmanlar, kuaförlerde olan saç düzleştirme tedavilerinde popülerlik kazanan glioksilik asit ve türevlerinin olası rahatsızlıklara sebebiyet verip deriden kana sızarak iç organlara gidebileceği konusunda uyarılarda bulundular. Bu yaşanan son örnekteki gibi oradan da böbreklere ulaşarak organ yetmezliği gibi rahatsızlıklara sebep olabileceği ortaya çıkabiliyor.

ÜÇ DEFA YAPTIRMIŞ

Beslenme Gücüyle Zihinsel Sağlığı Güçlendirin Beslenme Gücüyle Zihinsel Sağlığı Güçlendirin

Tunuslu talihsiz kadının her yıl aralıklarla aynı kuaför salonunda bu uygulamayı üç kez on glioksilik asit içeren ürünlerle işlem yaptırdığını ifade etti. Kadına, uzmanlar tarafından böbreklerin kandaki atık ürünleri filtrelemeyi bırakması sonucu meydana gelen böbrek hasarı teşhisi konuldu. Hastanede yapılan testlerde, kadının kanındaki atık ürün düzeylerinin normal ölçümlerin iki katı fazla olduğunu gösterdi. Doktorlar, kadının böbreklerinde meydana gelen bu kaybın, glioksilik asidin böbreklere zarar vererek organların düzgün çalışmasını engellediğini öne sürdü.

Glioksilik asit, saçın yapısını geçici olarak değiştirerek kıvırcık saçları düz hale getirmesini sağlıyor. Ancak buna yardımcı olurken, aynı zamanda deriden emilerek kan dolaşımına geçmesini ve iç organlara zarar vermesine neden oluyor. Kadının üç kez %10 glioksilik asit içeren işlem yaptırması, böbreklerinde ciddi hasara yol açarak böbrek yetmezliği riskini artırdı.

Uzmanlar, saç düzleştirme işlemlerinde kullanılan bu tür kimyasalların iç organlar üzerindeki olumsuz etki bıraktığını vurgulayarak, kişilerin bu tür ürünlerin kullanımını dikkatli bir şekilde gözden geçirmelerini ve olası riskleri değerlendirmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Bu nedenle, kimyasal içerikli saç ürünlerini kullanmadan önce etiketleri dikkatlice okumak ve potansiyel riskleri değerlendirmek önemlidir. Ayrıca, saç bakımı ve güzelliğin sağlanması için daha güvenli ve doğal alternatiflerin tercih edilmesi, vücut sağlığı için önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor.