Türk kahvesinin sağlığa faydaları: Gelenekten günümüze gelen lezzet

Türk kahvesi, köklü bir geleneğin, lezzetin sembolüdür. Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin demlenmesi ile elde edilen içecek, Türk geleneklerinde önemli bir yer tutar.

Türk kahvesi, çaydan sonra ülkemizde en çok içilen içecekler arasında yer alıyor. Tadı ve tarihiyle ön plana çıkan lezzetler arasında olup herkesin çok severek tükettiği Türk kahvesi sağlık açısından faydalarıyla ön plana çıkıyor. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olup Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelmiş bilinen en eski kahve hazırlama yöntemi olan ve dünyaca ocak üzerinde pişirilen tek kahve çeşidi özelliğini taşımakta. Yüzyıllardır samimi ve sıcak anlarımıza şahitlik ederek ’40 yıl hatırı var’ dediğimiz türden bir içecek. Kendine has tadı, köpüğü ve kokusu olan Türk kahvesi, çeşitli sunuluş biçimleriyle kendine özgü tarz ve gelenek oluşturmuştur. Genellikle sabah ve öğlen arası yapılarak içilen Türk kahvesi, bazen komşularımızla, bazen ailemizle sıcak sohbetler eşliğinde baş rol konumunda yer almakta. Eski zamanlardan beri Türk kahvesi isteme törenlerinde, Dini bayramlarda yapılarak gelenekleşmiş bir hal almaktadır. Türk kahvesi sadece keyifli zamanların içeceği, geleneği değil aynı zamanda sağlığa çok yönden faydası olan bir içecektir. Vücuda enerji vererek zinde kalmaya yardımcı olur. Bunun yanında şekersiz tüketilirse, sindirim sistemine yardımcı olarak zayıflamanıza destek verecektir.

Türk kahvesinin sağlığa katkıları nelerdir?

Türk kahvesinin vücudumuza bir çok faydası bulunmakta olup kalp, beyin, diyabetik, depresyon, kanser gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Vücuda enerji ve zindelik verir. Günlük 1 fincan kahveyle bu gibi hastalıklardan korunmak mümkün. İşte Türk kahvesinin sağladığı yararlar şu şekildedir;

Enerji verir: İçerisinde bulundurduğu kafein miktarı tüketildiğinde, kana karışarak beyne ulaşır. Bu sayede uyanıklık durumunu artırarak enerjiyi yükseltir. Bu da gün içerisinde hissedilen yorgunluğu gidermede yardımcı olur. Zihnin açılmasına ve bir işte daha çok konsantrasyon olmamamıza yardımcı olur.

Sindirime yardımcı olur: Şekersiz bir şekilde tüketilen Türk kahvesi, sindirime yardımcı olarak vücuttaki yağ yakımına sebep olur.

Ruhsal dengeyi sağlar: Türk kahvesi depresyon, Alzheimer gibi ruhsal hastalıklara karşı etkili olup, hafızayı güçlendirir. Zihni açarak ruhsal sorunlara yakalanma şansına büyük ölçüde azalmasında etki eder.

Barefoot Ayakkabı nedir? Neden tercih edilmeli? Barefoot Ayakkabı nedir? Neden tercih edilmeli?

Cilde iyi gelir: Türk kahvesi telvesini, Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak vücuda sürülmesi vücudunuzun yumuşamasına yardımcı olur.