Türkiye’de 32 ihtisas merkezden bir tanesi de Erzincan’da hizmet vermeye hazırlanıyor. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen açıklama yaptı.

Kırık Ayağıyla Çocukları Eğlendirdi Kırık Ayağıyla Çocukları Eğlendirdi

TBMM tarafından 2 yıl önce çıkan kanun ile Diyanet İşleri Başkanlığı'na akademi kurma yetkisi verilmesinin ardından Türkiye’de kurulan 32 merkezden bir tanesi de Erzincan odu. Eski askeri hastene yerleşkesinde bulunan 20 dönümlük arazi içinde bulunan binaya Erzincan İhtisas Eğitim Merkezine dönüştürülüyor.

Erzincan Ihtisas Eğitim Merkezi

Sağlık Bakanlığı tarafından Erzincan İl Müftülüğüne tahsis edilen binada gerekli tadilatların sonucunda İhtisas Eğitim Merkezi olarak faaliyet gösterilecek.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen yapılan çalışmalara hakkında bilgiler verdi.

İki sene önce meclisten bütün partilerin ittifakıyla çıkan kanun neticesinde Diyanet İşleri Başkanlığı'na akademi kurma yetkisi verildi. Buna göre bundan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı'nda hangi unvan olursa olsun göreve başlayacak kişiler, imam, müezzin, Kuran kursu öğreticisi, vaiz, müftü önce Diyanet Akademisi'nde zorunlu olarak eğitime tabi tutulacaklar ve sonra göreve başlayacaklar.

Erzincan Ihtisas Eğitim Merkezi 4

Türkiye’de şu an 32 tane Diyanet Akademisine bağlı ihtisas merkezi var. Onlardan bir tanesi de Erzincan'da olsun diye hem şehrimizin milletvekilleri, valisi, ve bürokratlarının çabasıyla, il müftülüğümüzün öncülüğünde, bir bina arayışına girmiştik. Bir müddetten beri hazır halde duran askeri hastanemizi Sağlık Bakanlığı'ndan talep ettik. 130 dönümden fazla olan arsanın 20 dönümlük küçük bir bölümü bu amaçla kullanılmak üzere müftülüğümüze tahsis edildi. Tadilat projesi müftülük marifetiyle yapıldı. Bundan sonra Erzincanlı hayırseverlerimizin katkısıyla, hem Erzincan'ın maneviyatına hem de maddiyatına mütevazi de olsa katkı sunacak olan bölgedeki diğer illerden vazife alacak memur adaylarını görev almadan önce eğitim alacakları ihtisas merkezi haline dönüşecek. Erzincanlı hemşerilerimizin dualarını ve desteğini beklediğimizi sizin aracılığınızla da belirtmek isterim.

Erzincan Ihtisas Eğitim Merkezi 2