Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları açıklandı. İstanbul Sanayi Odası tarafından yapılan araştırmanın sonucunda Türkiye’nin sanayi devi bakın hangi firma oldu? İşte sonuçlar…

İstanbul Sanayi Odası (İSO( Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, düzenlediği basın toplantısında İSO’nun Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması sonuçlarını paylaştı. Yapılan araştırmaya göre, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) üretim ve satışlarda 484,2 milyar lira ile listenin ilk sırasına yerleşirken, 2022 yılında üçüncü sırada olan Ford Otomotiv 238 milyar lirayla ikinci sıranın sahibi oldu. Geçen senenin ikincisi Star Rafineri ise 226,8 milyar liralık üretimden satış ile üçüncü oldu.

Trsan1

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) 142,5 milyar liralık üretimden satışla dördüncü sıraya adını yazdırırken, geçen sene yedinci olan Toyota Otomotiv 127,4 milyar lirayla beşinci sıraya yükselmeyi başardı. Oyak-Renault ise 3 basamak yükselerek 107,2 milyar lirayla altıncı sıraya yerleşti.

Desteklemeler değişti! Bakan duyurdu, bakın kimler yararlanacak Desteklemeler değişti! Bakan duyurdu, bakın kimler yararlanacak

Arçelik 99,9 milyar lirayla yedinci olurken, Mercedes-Benz Türk A.Ş 94,2 milyar lirayla 15’inci sıradan sekizinci sıraya yükselmeyi başardı. 2022 yılında 44’üncü sırada olan Gramaltın Kıymetli Madenler Rafineri San. Tic. A.Ş 89,9 milyar lirayla dokuzuncu sıraya çıktı.

Geçen seneki listeye bakıldığında 5 basamak gerileyen Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ, bu sene 79,5 milyar lirayla listenin onuncu sırasında yerini aldı.

Editör: Haber Merkezi - SK