Kültür mirası alanında dünya çapında ödüller kazanan 'Kenan Yavuz Etnografya Müzesi', Türkiye’nin yeni turizm destinasyonu olma yolunda büyük adımlar atıyor. Müzenin kurucusu Kenan Yavuz, düzenlenen basın toplantısında, Bayburt’un turizmdeki geleceğine dair önemli açıklamalar yaptı.

Türkiye'nin En Küçük Ili Bayburt Türkiye’nin Yeni Turizm Destinasyonu

2012 yılında doğup büyüdüğü topraklara vefa borcunu ödemek amacı ile, sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı 'Kültür evi' çalışması, süreç içinde 'Kenan Yavuz Etnografya Müzesi' olarak faaliyete başladı.

Türkiye'nin En Küçük Ili Bayburt Türkiye’nin Yeni Turizm Destinasyonu 2

15 bin metrekare alan üzerinde 26 farklı mekândan oluşan Etnografya Müzesi, 2021 yılında Avrupa Müze Forumu (EMF/EMYA) tarafından 'Avrupa’da yılın müzesi' (European Museum of the Year Award) ödülünü, 2022 yılında ise Avrupa Birliği Kültür Mirası Europa Nostra ödüllerini kazanarak, alanında Dünya’nın en önemli iki ödülüne birden sahip ilk müze oldu.

Kenan Yavuz, Anadolu’nun unutulmaya yüz tutan geleneksel güzelliklerini yaşatarak, Bayburt’u kültürel ve ekonomik bir cazibe merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Avrupa Müze Forumu’ndan ödüller alan 'Kenan Yavuz Etnografya Müzesi', Bayburt’u turizmde bir adım öne taşıyor. Yavuz, “Türkiye’nin en küçük ili olmamıza rağmen, kültürel ve sosyolojik açıdan en büyük il olduk. Havaalanımızın tamamlanmasıyla birlikte bölge turizmi büyük bir ivme kazanacak” dedi.

Türkiye'nin En Küçük Ili Bayburt Türkiye’nin Yeni Turizm Destinasyonu 1

Zaman ve mekân arasında bir köprü kurarak Anadolu’nun kültürel mirasını korumayı amaçlayan müze, geleneksel yaşam biçimlerini ziyaretçilere deneyimleme imkanı sunuyor.

Doğu Ekspresi 4 mevsim yoğun ilgi görüyor Doğu Ekspresi 4 mevsim yoğun ilgi görüyor

Yavuz, 'Köklere dönüş' sloganıyla, harman festivali, tandır ve hedik şenlikleri gibi etkinliklerle Anadolu’nun folklorik ve gastronomik zenginliklerini tanıttıklarını öne sürdü.

Kenan Yavuz, köyden kente göç olgusunu tersine çevirecek projelere de dikkat çekti. Yavuz, “Köylerimizde yaşam standartları metropollerin üzerine çıkmış durumda. Gençlerimizi köy yaşamının cazibesine çekmek zorundayız. Aksi halde, metropollerde yaşanan sıkıntılar artacaktır” dedi.

Bayburt’un köylerini adeta birer huzurevine dönüşmekten kurtaracaklarını ve üretim kabiliyetini geri kazandıracaklarını vurguladı.

Türkiye'nin En Küçük Ili Bayburt Türkiye’nin Yeni Turizm Destinasyonu 4

ÖDÜLLÜ MÜZE

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Avrupa Müze Forumu tarafından verilen Avrupa’da Yılın Müzesi Silletto Büyük Ödülü ve Avrupa Birliği Kültürel Miras Europa Nostra Ödülü’nü kazanarak büyük bir başarıya imza attı. 2023 yılında Big See Turizm Tasarım Grand Prix Ödülü’nü kazanan müze, 2022 yılında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’nün sahibi oldu.