Törene, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Cem Kamil Sağcan, Belediye Başkanı Bekir Aksun, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, askeri erkân, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

449631387 933754575457486 6133756596560188351 N

Erzincan’da Bisiklet Kullanımı Artıyor Erzincan’da Bisiklet Kullanımı Artıyor

Program kapsamında düzenlenen tören, Ulu Önder Atatürk’ün 105 yıl önce Erzincan’da karşılanışını sembolize eden Türk Bayrağı’nın, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce görevlendirilen sporcu öğrenciler tarafından tören alanına getirilmesiyle başladı.

Türk Bayrağının tören alanına gelmesinin ardından Erzincan Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Erzincan Belediye Başkanlığı çelenkleri Atatürk anıtına sunuldu. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okunurken Türk Bayrağı göndere çekildi.

Törende sporcu öğrenci tarafından okunan şiirin ardından, günün anlam ve önemine binaen konuşma yapan Belediye Başkanı Bekir Aksun; “Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Erzincan'a gelişinin 105. yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutlamak üzere bir araya geldik. Bundan tam 105 yıl önce, 1 Temmuz 1919'da, Milli Mücadele'nin önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimize teşrif etmiştir. Bu anlamlı ziyaret, hem şehrimiz hem de ülkemiz için tarihi bir dönüm noktasıdır. Atatürk'ün bize miras bıraktığı Cumhuriyet değerlerini korumak ve yüceltmek, hepimizin en önemli görevidir. O'nun, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözü, bizler için yol gösterici olmuştur. Bu nedenle, Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkarak, birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam etmeliyiz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’ımıza gelişinin 105. yıl dönümünü o günkü ruhla, heyecanla yaşıyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere milli mücadelemizden bugüne kadar Vatan ve Millet uğruna canını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Editör: Seher Özbilir