Cumhurbaşkanı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen usta yazar ve eğitimci, Alev Alatlı 79 yaşında çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi internet sosyal medya hesabından taziye mesajı yayınladı

Erdoğan, “Vefatını derin bir teessürle öğrendiğimiz Alev Alatlı hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Ülkemizin son dönemde yetiştirdiği en önemli münevverlerden, tarihten bugüne ve geleceğe tespitle beraber teklif de üreten, perspektifler sunabilen, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi Alev Alatlı hocamız, eserleri ve fikirleriyle aramızda yaşamaya devam edecektir.

Kıymetli Alev hocamızın ailesine, sevenlerine, okurlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.” Diye ifade etti.

Ayrıca, Usta yazar ve eğitimci Alev Alatlı’nın acı haberini duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Alev Hanımı kaybettik. Bir süredir tedavi altındaydı. Bir süredir tedavi altındaydı. Kendisini ziyarete gittiğimde, “Bu toprakları daha çok sevdirmeliyiz.” demişti. Bu sözünü aydınlarımıza, yöneticilere, ülkemizin bugününe, yarınlarına etki etme gücüne sahip herkese yönelik bir vasiyet olarak anlamıştım. Alev Alatlı, fikir ve sanat hayatımızın büyük isimlerindendi. 2014 yılında edebiyat dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü başta olmak üzere, pek çok ödülle onurlandırılmıştı. Hepimizin başı sağ olsun.” İfade etti.

FİLİSTİN DAVASINA KATKIDA BULUNDU

Filistin davasına katkısından ve tanıtımına verdiği desteklerden dolayı 1986 yılında Tunus’ta sürgünde bulunan Filistin Lideri Yaser Arafat tarafından “Özgürlük Madalyası” ile onurlandırılmıştı.

Ayrıca Alev Alatlı sosyal medya hesabından yayınlanan açıklama:

Erzincan’da belediye başkan adayları netleşti! Bağımsız aday var mı? Erzincan’da belediye başkan adayları netleşti! Bağımsız aday var mı?

“NASİHATİMDİR, VASİYETİMDİR

Güneş her gün daha mütekâmil bir dünyaya doğmaz. Tarih ezelden ebede dümdüz uzanan doğrusal bir hat değil, devirli bir oluşumdur. Gün olur, en gerideki en öndekinden ileride olur. Aristarkus, Kopernik’e “zıpçıktı astrolog” diyen devrimci Martin Luter’den daha ilericidir. Ahmet Yesevi, Kadızade Mehmet’in çok ötesinde. Siz istihkâmlarınızı güçlendirin, zor zamanları fırsata çevirin. Benim yaşıma geldiğinizde, benim hiç olamadığım kadar hakîm, fehîm, müstakîm, emîn, mekîn ve metîn olun.

Aziz ülkemize gelince, ille de bir şeye benzetecekseniz, her budağından sürgün atan salkım saçak bir böğürtlen çalısına benzeteceksiniz Türkiye’yi. Bir sürgünü çiçeğe dururken, diğerinin kurumakta, ötekinin meyve vermekte olduğunu görün. Tek bir sürgüne takılıp kalmayın, bütüne bakmayı adet edinin. Unutmayın ki düz akılla anlaşılmaz, pergele, cetvele gelmez, kendisine has bir kimliği vardır, Türkiye’nin. Batmaz. Batarsa, okyanuslar taşar. Mademki son temsilcileriyiz Gezegen’in iyiliği için yaşatılması elzem bir medeniyetin, bizi durduracak tek “gerçek”, soğuyan Güneş’in dünyamızı yarı yolda bırakması ihtimali olmalı.”  ALEV ALATLI 1942 – 2024  Diye ifadeler yer aldı

ALEV ALATLI'NIN CENAZE PROGRAMI

Usta yazar eğitimci Alev Alatlı’nın naaşı 03.02.2024 Cumartesi günü Eyüp Sultan Camii ’sinde kılınacak cenaze namazının ardından, Mihrişah Valide Sultan Haziresi’ ne defnedilecek.  

Erzincannet ailesi olarak usta yazar ve eğitimci Alev Alatlı’ya Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyoruz.