Kayısıda hasat ve ihracat dönemi başladı! Kayısıda hasat ve ihracat dönemi başladı!

Erzincan’da son zamanlardaki yağışlar ve ani değişen hava koşullarında çiftçiler ve üreticilerin mağdur olmaması konusunda oluşabilecek hastalıklara dikkat çeken yetkililer uyarılarda bulundu. Uzmanlar, üreticilerin güzel verimli bir üretim geçirmelerini dileyerek yaptığı açıklamalarda; ‘’Bu aşırı yağışlardan dolayı, yine bahsettiğimiz gibi aşırı yağışlardan dolayı zirai bir hastalık var özellikle buğdayda pas hastalığı bekleniyor büyük bir olasılıkla bir kaç gün sonra çıkabilir bunlar. Yine dediğimiz gibi fasulyede aşırı yağışlardan dolayı kök çürümesi, mantar hastalığı ve bu tür hastalıkların çıkmasını bekliyoruz. Mesela hayvancılıkta da şap hastalığının olduğunu duyuyoruz ve Tarım İl Müdürlüğü bu konuda aşılatma çalışmalarını başlattı inşallah üreticimiz daha çok mağdur olmadan zarar görmeden bunlarında önüne geçmiş oluruz biz üreticilerimizin güzel bir üretim geçirmelerini Cenabı Haktan niyaz ediyorum” dediler.

Değişen iklimler, sıcak hava dalgaları, şiddetli dolu yağışları, şiddetli rüzgarlar, şiddetli yağışlar ya da yağışların eksikliğinden kaynaklanan kuraklık gibi olağan dışı hava muhalefetleri tek bir kapsamlı konuyu işaret ediyor: İklim değişikliği. Ancak iklim değişikliğinin etkileri eriyen buzullar ya da yükselen deniz seviyesinden çok daha öteye uzanıyor. İklim değişikliğinin en çok etkilediği kesim, geçimleri tutarlı çevresel koşullara bağlı, ortak geleceğimizin mimarları olan çiftçilerimiz.

Tarımsal üretim, üstü açık bir fabrikadır. Bu nedenle aslında üreticiler her zaman havanın merhametine kalmıştır. Ancak son yıllarda etkileri gittikçe artan iklim değişikliği yeni bir öngörülemezliği getirmiştir. Kuraklık, sel ve fırtına olayları çok daha sık ve şiddetli yaşanmaya başlanmış, üreticilerin büyüme sezonlarını planlamaları, bitki ve mahsuller zarar görmeden önlem almaları güçleşmiştir.

Editör: Haber Merkezi - FC