Türk tarihinin örf ve adet, gelenek ve göreneklerini oyunlarla  ifade eden halk oyunları uzun bir aradan sonra Erzincan’da gerçekleştirildi.

Erzincan, yaklaşık 16 yılın ardından halk oyunları bölge finallerine ev sahipliği yaptı. Erzincan Merkez spor salonunda gerçekleştirilen halk oyunları bölge yarışmalarına 5 ilden 200 sporcunun katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Merkezleri Halk Oyunları Bölge Finaline Elazığ, Bitlis, Van, Hakkari ve   Kars illeri katıldı.

Yarışmalara Saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşının okunması ile başladı. Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu açılış konuşmasını yaptı. Mumcu: “bu çalışma bizim için çok kıymetli. Neden çok kıymetli çünkü, halk oyunları geçmişten günümüze yüzyıllardır süre gelen geleneklerimiz temsilcileri olarak sizleri aramızda görüyoruz. Hepiniz tarihilerimiz ile bizleri buluşturan kıymetli gençlerimizsiniz.  Siz aslında çok önemli görev paylaşıyorsunuz. Yüzyıllar süregele geleneklerimizi bize taşıyorsunuz. Bir köprü vazifesi görüyorsunuz. Ben hepinize başarılar diliyorum” dedi.

Nemrut Krater Gölü'nde ayılar uyandı, tehlike başladı Nemrut Krater Gölü'nde ayılar uyandı, tehlike başladı

Konuşmalarının yarışmalarda ilk olarak Erzincan halk oyunları ekibi gösteri amaçlı halk oyunları sergiledi ve ardından 5 ilden gelen ekipler kıyasıya yarıştı.

Editör: Haber Merkezi - A