Erzincan’ın değerlerinden Başbakanlık görevinde bulunan Yıldırım Akbulut’un ölümünün 3’üncü yıl dönümünde düzenlenen panel ile anıldı.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen panele Erzincan Valisi Doç. Dr. Hamza Aydoğdu, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Yıldırım Akbulut Eşi Samia Akbulut, kamu kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Doç. Dr. Yusuf Ziya Keskin moderatörlüğünde düzenlenen panel 2 oturum şeklinde gerçekleştirildi.

Milli Emlak’tan uygun fiyata 30 adet sulu tarla satışı Milli Emlak’tan uygun fiyata 30 adet sulu tarla satışı

Doç. Dr. Yusuf Ziya Keskin moderatörlüğünde gerçekleşen panel, Yıldırım Akbulut'un çeşitli yönleri ele alınarak iki oturumda yapıldı. İlk oturumda Yıldırım Akbulut'un kızı Prof. Dr. Çiğdem Kırca, babasının vefa, sabır, çalışkanlık, liyakat, saygın ve mütevazi kişilik özelliklerini vurguladı. Kırca ayrıca Akbulut'un yaşamındaki ilkeleri ve kişiliğinin öğrenilmesinin önemine dikkat çekti.  Son olarak, Akbulut'un eğitim ve aile hayatı ile siyasi kariyeri ve Erzincan'a yaptığı hizmetler hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Gülgün Tosun ve Tanju Tosun panelistleri ise Türkiye siyasi hayatında yıldırım Akbulut’u anlattı. 

Öğleden sonra devam eden panel oturumunda Türk Gazeteci ve Yazar Sedat Ergin, Yıldırım Akbulut'un siyasetçi portresini çizerken, Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı Akbulut dönemi Türk dış politikasını ele aldı ve Dr. Gülsüm Akbulut ise Akbulut döneminde Türkiye ekonomisi hakkında bilgi verdi.

Program sonunda Vali Aydoğdu ve Rektör Levent, merhum Başbakanımız Yıldırım Akbulut’un Erzincan için çok değerli bir şahsiyet olduğu ve ülkemize yapmış olduğu hizmetlerden ötürü hep yad edileceğini belirterek günün anısına Akbulut ailesine  hediye takdimi yaptılar.