Üniversitelerin ikinci öğretim programlarına ilişkin  Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar açıklama yaptı. Özvar açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programları kapatıldı.”

 Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarına ilişkin son dakika kararı geldi. Karar sonrası "Üniversitelerde ikinci öğretim kapatıldı mı 2024", "İkinci öğretim kalktı mı" sorularının yanıtı sorgulanıyor. YÖK Başkanı Erol Özvar,  devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı. Programlar dönüştürülürken devlet ve vakıf üniversitelerindeki toplam kontenjan korunduğu belirtildi.

İkinci öğretim kalktı mı?

Özvar, "Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Önümüzdeki dönemden itibaren tüm devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarına kontenjan tanımlanmadı" dedi.

"Programlar dönüştürülürken devlet ve vakıf üniversitelerindeki toplam kontenjan korundu" ifadelerini kullanan YÖK Başkanı, "Kapatılan programların kontenjanları açılan istihdam odaklı yeni programlara tanımlanarak yaklaşık bir milyon kontenjanın tamamı muhafaza edildi. Sonuç olarak geçen yıla göre toplam kontenjan sayısında herhangi bir düşüş olmadı. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir" diye konuştu.

Özvar, vakıf üniversitelerinin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını istendiğini belirtti.

İkinci öğretim nedir?

İkinci öğretim, Türkiye'de üniversitelerde düzenlenen ve genellikle mesai saatleri dışında, akşamları veya hafta sonları verilen eğitim programlarını ifade eder. Bu programlar, çalışma saatleri içinde eğitim alamayan veya farklı sebeplerle normal öğretim saatlerine uyamayan öğrencilere yönelik düzenlenir.

YKS Sonuçları Açıklandı! YKS Sonuçları Açıklandı!

 

Editör: Haber Merkezi - A