Daha önce girdikleri her 5 ders saati için ilave 1 saat ek ücret alma imkânına sahip olan ücretli öğretmenler, yeni alınan karara binaen bu durumda değişiklik yaşayacak. Şimdi, MEB’e bağlı eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görevlendirilen ücretli öğretmenler ve usta öğreticiler, 2 ders saati için 1 saat ek ücret alma hakkına sahip olacaklar.

MEB tarafından yapılan duyuruya göre, bu düzenlemeyle birlikte ücretli öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yüzde 25’lik bir artış yapıldı. Ancak bu karar, kamuda görev yapan diğer öğretmenleri kapsam alanına almıyor. Şimdi, Ek ders ücreti ne kadar, 2023-2024 kaç TL oldu? % 25 zamlı ücretli öğretmen ek ders ücreti ne zaman yatacak? Saatlik, haftalık hesaplama tablosu  

Canlı yayında evini ateşe verdi:Tüm izleyenlere benden gelsin dedi! Canlı yayında evini ateşe verdi:Tüm izleyenlere benden gelsin dedi!

Öğretmen Ek ders 2

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri yüzde 25 oranında artırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde çalışan ve resmi görevi bulunmayan ücretli öğretmenler verdikleri her 5 ders saatine ilave 1 saat olacak biçimde, ‘eğitim öğretime destek görevi’ karşılığında ayrıca ek ders ücreti alabiliyordu. Yeni düzenlemeye göre ise, artık ücretli öğretmenler 2 ders saati için 1 saat ek ücret alabilecek. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, bu kararla MEB’e bağlı eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görevlendirilen ücretli öğretmen ve usta öğreticilerin ek ders ücretlerinde yüzde 25 artış sağlandı. Ancak bu karar kamuda görev yapan öğretmenleri kapsam alanına girmiyor.

Öğretmen Ek ders 1

'2023'TE YÜZDE 91 ARTIŞ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada ek ders ücretlerine yüzde 25 zam yapılacağını açıklamıştı. Erdoğan, "Ücretli öğretmenlerimizin ve usta öğreticilerimizin saatlik ek ders ücretlerinde yüzde 25'lik bir artışa gidiyoruz. Böylece aylık ücretlerinde 2023 yılında yüzde 91 oranında artış yapmış olacağız" demişti.

Kararnameyle öğretmenlerin ek ders ücretindeki artış resmiyet kazanmış oldu. Ücretli öğretmenlik, genellikle devlet okullarında kadrolu öğretmenlerin yetersiz olduğu derslerde veya dönemlerde görevlendirilen öğretmenlere verilen bir unvan. Ücretli öğretmenler, ders başına ya da saat başına göre ücret alıyor ve kadrolu öğretmenler gibi sabit bir maaş veya tüm sosyal haklara sahip olamıyor.