Uygun fiyatı, vergi ve trafik sigortasından muaf olması nedeni ile rağbet gören 50 cc motosikletler için Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. 

İthalatçıların Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden (MTV) kaçmak için 50 cc silindir hacmine sahip motorları Türkiye'ye getirdikleri ve daha sonra 100 cc kapasitenin üzerine çıkaracak piston kiti gibi parçaları ithal ederek Türkiye'de montaj yaptıklarını belirlemesi üzerine çalışma başlattı.

En düşük emekli maaşı alanlara müjdeli haber geldi! En düşük emekli maaşı alanlara müjdeli haber geldi!

Bazı satıcı firmaların yurt dışından 125cc motosikletleri 50 cc olarak ülkeye getirttiği daha sonrasında ise yüksek hacimli silindir kiti ile söz konucu hacmi tekrar büyüttüğü ortaya çıktı. Söz konusu durum doğrultusunda motosiklet ithalatı gerçekleştiren firmaların vergi usulsüzlüğü yaptığı tespit edildi. Öte yandan 50 cc olarak ülkeye ithal edilen motosikletlerin B ehliyet ile kullanılması nedeni ile geniş bir pazar payına da sahip olduğu belirlendi.

Neşe Karanfil'in haberine göre; Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) ödenmeyen ve trafik sigortası yaptırılamayan 50 cc motosikletler için düzenleme yapılmasına yönelik çalışmalar başladı. Türkiye'deki kötü ekonomi koşulları nedeni ile kemer sıkma politikası izlenilmesi ve kamuda yayımlanan tasarruf tedbirlerinden sonra  düşük hacimli motor ithal eden firmalara yoğunlaşıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre söz konusu durumun engellenmesine yönelik adım atılması için çalışma başlatıldı. 

Öte yandan bir çok vatandaş her hangi bir trafik kazası durumunda zarara uğramamak için trafik sigortası yaptırmak istese de bu girişimi başarısız oluyor. Trafik sigortası yapan firmalar 50cc motosikletler için mevzuat eksikliğini bahane ederek bu işlemden kaçıyor. 

50 cc motosikletler konusunda atılacak adımlar doğrultusunda harekete geçen sadece Hazine ve Maliye Bakanlığı da değil. Öyle ki yapılan hacim yükseltme işleminin yasal olmaması ve motosikletlerin hem tip onay belgesinide ihlal etmesi nedeni ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'da konuya dahil olmaya hazırlanıyor. Böylece hem 50 cc motosikletleri ithal eden, satan ve kullananlara cezai işlem uygulanması için gereken adımların atılması planlanıyor.

Söz konusu motosikletlerin Türkiye'ye getirilirken gösterilen 50cc yerine 100 ve üzerine çıkarılması durumunun tespiti için araç muayne istasyonlarının da devreye alınması planlanıyor.  Araç muayene istasyonlarında gerçekleştirilen testlerin içeriği değiştirilerek silindir hacmi büyütülen motosikletlerin tespitinin yapılması ve trafikten men edilmesi de gündem de yer alan maddeler arasında bulunuyor.

Editör: Haber Merkezi - SK