Bu ilçelerden bazıları mevcut illerden daha kalabalık durumdayken bazıları ise 82, 83, 84 gibi yeni plaka kodlarıyla il statüsüne geçmek için bekliyor.

Bir ilçenin il olabilmesi için belirli kriterleri karşılaması gerekiyor. Bunlar arasında en az 100 bin nüfusa sahip olmak, il merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta bulunmak, belirli bir şehirleşme düzeyine ulaşmış olmak, yeterli ulaşım imkanlarına sahip olmak, geniş bir hinterlanda sahibi olmak, ekonomik çeşitlilik göstermek, yüksek bir eğitim düzeyine sahip olmak ve gelişmiş sosyal altyapı ve hizmetlere sahip olmak gerekiyor.

O İLÇELER İL OLMAYI BEKLİYOR

Türkiye genelinde bu kriterleri karşılayan çok sayıda ilçe bulunurken bu ilçeler dört gözle il olmayı bekliyor. İl olmayı bekleyen ve belirtilen şartları taşıyan ilçeler şu şekilde;

Koç - Yengeç - Terazi - Oğlak Etkili Burçları Bu Hafta Neler Bekliyor? Koç - Yengeç - Terazi - Oğlak Etkili Burçları Bu Hafta Neler Bekliyor?

Çerkezköy, Lüleburgaz, Silivri, Çorlu, Büyükçekmece, Tuzla, Kapaklı, Gebze, Çayırova, Darıca, Ereğli, Bandırma, İnegöl, Edremit, Bergama, Soma, Aliağa, Akhisar, Salihli, Torbalı, Ödemiş, Nazilli, Alaşehir, Söke, Kuşadası, Milas, Bodrum, Fethiye, Serik, Manavgat, Alanya, Polatlı, Erdemli, Silifke, Kozan, Kadirli, Ceyhan, İskenderun, Arsuz, Reyhanlı, Elbistan, Kahta, Siverek, Midyat, Nusaybin, Cizre, Silopi, Yüksekova, Erciş, Doğubayazıt, Fatsa, Ünye, Erbaa, Bafra, Çarşamba, Akçakale, Tarsus, Ergani ve Viranşehir

Bu ilçelerin il statüsüne yükselmesi durumunda, Türkiye'nin idari yapısında önemli değişiklikler yaşanabilir ve yeni illerin oluşmasıyla birlikte bölgesel kalkınma da hız kazanabilir.

O İLLERİN MİLLETVEKİLİ SAYILARI DEĞİŞTİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 2023 yılının nüfus rakamlarına göre illerin milletvekili sayılarını belirledi. YSK, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 31 Aralık 2023 tarihli nüfus istatistik verilerine dayanarak bu kararı aldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan ve oybirliğiyle kabul edilen 26 Haziran tarihli karara göre, İstanbul'un milletvekili sayısı 98'den 96'ya, Hatay'ın 11'den 10'a, Kütahya'nın 5'ten 4'e düştü. Buna karşılık, Bursa'nın milletvekili sayısı 20'den 21'e, Eskişehir'in 6'dan 7'ye yükseldi. Tunceli ve Bayburt'un milletvekili sayısı ise her biri için 1 artarak 2'ye çıktı.

Editör: Haber Merkezi - SK