Altını yatırımcıları fiyatları hangi rakama kadar yükseleceğini araştırırken açıklama kuyumcu Metin Teksoy'dan geldi. Altın fiyatları hakkında yapılan açıklamalar ve tahminler dikkatle incelenirken fiyatların hangi bant aralığında olacağı da merak uyandırıyor.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Altın fiyatlarının ne kadar olacağı ve hangi rakamları göreceğim en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Gram altının tahmini olarak ne kadar yükseleceği merak edilirken açıklama kuyumcu Metin Teksoy'dan geldi.

Altın piyasasında oldukça hareketli günler yaşandığını belirten Teksoy, fiyatlarda gerileme meydana geldiğini söyleyerek endişeli bir bekleyiş olduğunu aktardı. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde altın fiyatlarında yaşanan hareketliliği işaret eden Teksoy, ons altının 2.414 dolar fiyatını görürken gram altının 2.500 TL barajına ulaştığını söyledi.

Altın piyasasındaki resmi kur ile kuyumcu fiyatları arasındaki makas aralığına dikkat çeken Teksoy, bazı dönemlerde 100 TL'yi bile aşan makas aralığının fiziki olarak kuyumculara gittiklerinde ödenmek zorunda kaldığını vurguladı. Makas aralığının 7 TL'ye kadar gerilediğini belirten Teksoy, resmi kurda gram altın fiyatını 2.500 TL olduğunu belirtilerek kuyumcularda gram altının 2.507 TL olduğunda söyledi.

MAKAS ARALIĞI YÜKSEK OLMUYOR

Makas aralığının yüksek seviye olmadığını belirten Teksoy, altın yatırımı yapmak isteyenlerin fiziki tarafta işlemleri ne daha endişesiz bir şekilde yaptığını söyledi. Altın piyasasının tozunu yutmuş olan kuyumcuların fiyat beklentileri çok daha tutarlı görünürken kuyumcular tarafından değerlendirmeler yapılmaya devam ediyor.

Kapalıçarşı kuyumcu esnaflarından Metin Teksoy, “Altın piyasasında bir durgunluk dönemi yaşadık ama bu dönemin sona erdiğini görüyoruz. Ons altın yükseldi ve gram altın da yukarıya çıktı. Dolar kurunda gerilemeler olmasına rağmen gram altının yükselişini çok önemsemek gerekiyor. Ons altın bundan sonra düşmez. Düşmesini gerektiren bir durum da yok. Altını yatırımı olanlar ve yeni yatırım yapmak isteyenler hesaplarını buna göre yapmalıdırlar.” açıklamalarında bulundu.

545 maden sahası ihale edilecek 545 maden sahası ihale edilecek

ALTIN NE KADAR OLACAK?

Altında fiyat tahminlerini açıklayan Metin Teksoy, Türkiye'de 24 ayar gram altına bakıldığını dile getirerek gram altının fiziki tarafta şu anda 2507 TL'den işlem gördüğünü aktardı. Karar'da yer alan habere göre; Bu hafta içerisinde fiyatların 2.550 TL ile 2.600 TL arasında değişebileceğini işaret eden Teksoy, altında alım fırsatı denilen noktada olduklarını aktardı.

Kısa vadede ya da uzun vadede fark etmeksizin gram altının kolay kolay bu fiyatları bir daha düşmeyeceğine dile getiren Teksoy, düşüş gösterse bile o seviyede çok fazla kalmayacağını aktardı. Orta ve uzun vadede gram altında kazancın çok büyük olacağını aktaran Metin Teksoy, Yaz aylarının sonunda gram altında 3.000 TL'nin üzerinde rakamların görüleceğini işaret etti. Yükselişin durmayacağını belirten Teksoy, gram altının 2024 yılında 3350 TL'yi görmeden kapatmayacağını da vurguladı.

Editör: Haber Merkezi - SK