Ticaret Bakanlığı tarafından otomotiv sektörüne yönelik 6 ay ve 6 bin km şartı getirmişti. Alınan bu tekbir ile ikinci el araçların sıfır araç fiyatı üzerinde satılmaması içindi.

Ticaret Bakanlığı aldığı bu kararın 01.07.2023 tarihinden 01.01.2024 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı. Bu karar ile piyasada araç fiyatlarında büyük düşüş olmuştu.

İŞKUR’dan duyuru! Erzincan’da çok sayıda işçi alınacak! Sağlık Personeli? İŞKUR’dan duyuru! Erzincan’da çok sayıda işçi alınacak! Sağlık Personeli?

Bu süre içerisinde araç piyasasını ne bekliyor? Fiyatlarda düşüş mü yoksa artış mı olur?

Konu ile ilgili  açıklamalarda bulunan Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, 6 ay 6 bin km uygulaması Türkiye’de bir bucuk yıldır olduğunu ancak şartların oluşturulmadığını ifade etti.

 İMAS resmi internet sitesinden paylaştığı açıklamaya göre Ertemel: “

Geçen sürede karar genişletilerek, bir takvim yılı içerisinde 3’den fazla araç satış yapan şahısların ceza alabildiği kararı vardı. Ayrıca ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay’ı ve 6 bin km’yi doldurmamış araçların satışını yapılabilmesi için bakanlık iznine tabi olduğu bildirildi.

6ay 6 bin km yönetmeliği kapsamında, sıfır km satış fiyatından daha yüksek rakamlara satılması ve sitelerinde yayınlanması yasaklanmıştır. Fiyat istikrarının sağlanması ve kayıt dışı ticaretin en aza indirilmesi maksadıyla geçici olarak uygulamaya konan yönetmelik, piyasamızın tekrar normalleşme sürecinde oldukça önem arz etmektedir.” Dedi.