Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan yeni bir karara göre taşıt kredilerinde vade sınırının maksimum 48 ay ile sınırlı olacağına değinilmektedir. Taşıt alımlarında kredi tutarlarına ilişkin düzenlemenin detaylarını bu haberimizde öğrenebileceksiniz. Nihai fatura bedellerine göre değişen bu vade sayılarına ilişkin bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. 1 milyon 600 bin lira ve altında fiyatlarla satılan taşıtların alınmak istenmesi halinde kullandırılacak krediler için vadenin 48 ay ile sınırlandırılacağına vurgu yapılmaktadır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından resmi web sitesinde yapılan açıklamaya göre taşıt alımlarında kullandırılan kredi tutarlarına ve vadelerine ilişkin düzenlemelere gidilmiştir. Kurul tarafından alınan karara göre 1 milyon 600 bin lira ve altında olan taşıtların alımı için kullandırılacak kredilerde vade sınırının 48 ayı geçemeyeceği belirtilmiştir.

İliç maden faciası araştırma komisyonunu çalışmalarına başladı İliç maden faciası araştırma komisyonunu çalışmalarına başladı

1 milyon 600 bin lira üzerinde olup 3 milyon lirayı aşmayan taşıtların kredilerinde ise bu vadenin 36 aya kadar çıkabileceği aktarılmıştır. Nihai fatura bedelleri 3 milyon liranın üzerinde olup 4 milyon liranın üzerinde olmayan taşıtları almak isteyenlerin kredi kullanımında ise en fazla 24 aylık vadenin tanımlanacağına değinilmektedir.

Taşıt Alımlarında Kredi Tutarları ve Vadeleri Değişiyor

Nihai fatura bedeli 4 milyon lirayı geçen ancak, 5 milyon lirayı aşmayan taşıtlar için kullanılabilecek krediler için en fazla 12 aylık vadeler tanımlanacaktır. Aynı zamanda Kredi Yönetmeliğinin 12'nci maddesinin ikinci fıkrası ve Finansal Kurumlar Yönetmeliği'nin 11/A maddesinin birinci fıkrası gereğince gerçekleştirilen bu düzenleme neticesinde, teminatlı krediler dışında kalan, kredi kullanımlarında kredi tutarlarının taşıtların tutarlarının yüzde 70’ini geçemeyeceğine karar verilmiştir.

1 milyon 600 bin lira ve altında olan taşıtlar için yüzde 70’lik tutarın geçemeyeceği vurgulanırken, 1 milyon 600 bin liranın üzerinde olup, 3 milyon liranın üzerinde olmayan taşıtlarda ise bu tutarların yüzde 50’yi geçemeyeceğinin altı çizilmektedir. 3 milyon liranın üzerinde olup 4 milyon liranın üzerinde olmayan taşıtlarda kullanılacak kredi tutarları ise araç tutarının yüzde 30’unu geçmeyecek şekilde düzenlemeler yapılmıştır. Bu değişikliklerin binek araç edinmek isteyenler veya finansal kiralama işlemlerini yapacaklar için geçerli olacağını belirtebiliriz.