Fikir ayrılığı nedir? Taassup nedir? Fikir ayrılığı nedir? Taassup nedir?

Özellikle kış aylarında, balığın bereketlendiği dönemlerde evde sık sık balık pişiririz. Balık insan sağlığı için son derece önemli olup eşsiz lezzetiyle çoğu zaman karşı konulmaz bir tercih olarak karşımıza çıkar. Uzmanlar, insan sağlığı için haftada en az iki kez balık tüketilmesi gerektiğini vurgularlar. Fakat evde balık pişirmenin keyifli bir aktivite olmasına rağmen, pişirme sonrası evde oluşan koku kişilere ve etrafa rahatsızlık veren bir hal alıyor. Balık kokusu, özellikle evde uzun süre hâkim olarak, ev sakinleri için endişe verici hale gelir. Neyse ki, balık kokusunu evden çıkarmak için birkaç pratik yöntem mevcuttur. Peki, balık kokusu evden nasıl gider? Evdeki balık kokusunu yok etmek için hangi yöntemler kullanılabilir?

EVDEKİ BALIK KOKUSUNU YOK ETMENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

·         Mutfakta balık kızartırken, farklı bir tencereye su koyup üstüne vanilya dökün. Bu yöntemi uyguladığınızda evdeki balık kokusu azalacak ve balık yerine vanilya kokacaktır.

·         Balık kızartmaya başladığınız zaman tavanın içine az miktarda maydanoz ekleyin. Bu yöntem balık kokusunun diğer odalara yayılmasını engelleyecektir.

·         Hoş ve ferah kokulu meyvelerin ( örneğin; mandalina, portakal) kabuklarını bir tavada kavrulması ile evde oluşan balık kokusunu yok edebilirsiniz.

·         Bir tencereye su ekleyin ardından içine limon, portakal, mandalina yağlarından birkaç damla ekleyerek kaynatın. Bu yöntem evdeki balık kokusunu gidererek eve ferah bir koku sağlamasına yardımcı olur.

·         Balığı kızarttığınız zaman mutfağın bir köşesine sevdiğiniz hoş kokulu bir mumu yakın. Bu yöntem mutfaktaki balık kokusunu hafifletecektir.

·         Balık kızartma işlemi bittikten sonra su içine karışım yaparak balık kokusundan kurtulabilirsiniz. Bu karışımın içine vanilya, çubuk tarçın, karanfil ekleyip kaynatın. Bu karışım evdeki balık kokusunu alarak, eve mis gibi bir koku sağlayacaktır.

·         Evde oluşan balık kokusunu, baskın ve keskin kokuya sahip üzerklik otu tohumunu alıp bir tavada karıştırarak kavurabilirsiniz. Bir süre sonra havaya keskin bir koku sağlayarak, eve sinen balık kokusunu ortadan kaldırır. Ayrıca bu otun eve sakinlik ve huzur sağladığı bilinir.

·         Balığı kızartmaya başladığınızda başka bir tencereye beyaz sabunu rendeleyip suyla karıştırın ve kaynatın. Böylelikle balık kokusunu yok edebilirsiniz.

Bu yöntemleri uyguladıktan sonra eve balık alırken endişe duymayacak ve evinizin daha ferah kokmasını sağlayacaksınız.