Aralık ayı gelmesiyle Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun alacağı kararlar heyecanla takip edilirken, özellikle 3 hesap ortaya çıkıyor. Şimdi asgari ücrete enflasyon ve refah payı ilave edilecek mi? Zam oranı yüzde 50’ yi bulacak mı? İşte ayrıntılar…  

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, aralık ayının yaklaşması ile beraber gündeme gelecek yeni asgari ücret olacak.

Kanun gereği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci bulunacak, görüşmelerine Aralık ayının gelmesi ile beraber başlayacak.

Aralık ayı içerisinde 4 toplantıda 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek yeni asgari ücreti belirleyecek.

4 ÜYE ASGARİ ÜCRETLİ OLACAK

Türk-İş, 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yeri alacak 5 üyesinin 4'ünün farklı mesleklerden asgari ücretliler olacağını açıkladı.

Konfederasyonun Genel Başkanı Ergün Atalay, "Komisyonda 5 kişilik Türk-İş heyetinde bu yıl farklı mesleklerden asgari ücretli 4 işçi yer alacak. Türk-İş yönetiminden bir sendikacı ile sendikalı olmayan garson, akaryakıt pompacısı, berber ve kasap gibi farklı mesleklerden 4 işçi kardeşimiz görüşmelerde milyonlarca asgari ücretliyi temsil edecek" şeklinde ifade etti

'ENFLASYONA EZDİRMEMEK TEMEL İLKEMİZ'

Asgari Ücret Tespit Komisyonu olarak aralık ayında işçi ve işveren temsilcilerini davet edeceklerini ve çalışmalara başlayacaklarını ifade eden,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da "Her zaman söylediğimiz gibi, Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek bizim için en temel ilke olacak. Bu şekilde bir planlama içerisindeyiz inşallah. Tabii ki her tarafı dinleyeceğiz. Sosyal diyalog bizim en önemli iletişim aracımız. Çalışma hayatıyla ilgili sorunlar varsa biz de bu sorunları çözmek için gayret edeceğiz, daha müreffeh bir ülke için" şeklinde söyledi.

Akaryakıt fiyatlarındaki  indirimler araç sürücülerini şok etmeye devam ediyor! Akaryakıt fiyatlarındaki indirimler araç sürücülerini şok etmeye devam ediyor!

PAZARLIK HANGİ RAKAMLA BAŞLAYACAK?

Asgari ücret belirleme çerçevesinde yapılan açıklamalarda 2023’ün ikinci altı aylık enflasyon rakamlarının dikkate alınacağı ve birde refah payının eklenmesi gündemde.

Orta Vadeli Program'daki yüzde 65 olan 2023 yılı enflasyon tahminine göre 6 aylık TÜFE yüzde 37.76 seviyesinde çıkacak. Bu oran yansıtılırsa net asgari ücret 11 bin 402 liradan 15 bin 707 lira seviyesine ulaşacak.

Buna göre brüt asgari ücret 18 bin 479 liraya çıkarken, halen 15 bin 762 lira olan işverene maliyeti ise 21 bin 713 liraya yükselecek. Refah payının eklenmesiyle bu tutarlar daha da artacak.

MEMURA AYRICA ARTIŞ GELİR Mİ?

Memur maaşlarına Ocak'ta enflasyon farkıyla birlikte yüzde 50 seviyesinde zam yapılması beklenirken, bu artışın da asgari ücrete yansıtılabileceği belirtiliyor. Bu durumda yeni asgari ücret net 17 bin 103 lirayı bulacak.

TÜRK-İŞ AÇIKLAMALARI NE DİYOR?

Türk-İş'in Ekim ayı araştırmasında bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 17 bin 803 lira çıktı. Toplantılarda Türk-İş'in bu tutarı gündeme getirmesi bekleniyor.

Eğer bu tutar net asgari ücret yapılırsa, yüzde 56.13'lük bir artış ortaya çıkacak. Bu durumda brüt ücret 20 bin 944, işverene maliyet de 24 bin 610 liraya ulaşacak.

ASGARİ ÜCRET YIL SONUNA KADAR GEÇERLİ OLACAĞI DİKKATE ALINACAK

Asgari ücret yıllık olarak belirleniyor. Ancak hem 2022'nin hem de bu yılın Temmuz aylarında asgari ücrete ara zam yapıldı.

2023 yılına yüzde 54.66'lık artışla 8 bin 506 liradan başlayan net asgari ücret, geçtiğimiz Temmuz ayında yüzde 34'lük ara zam ile 11 bin 402 liraya ulaştı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayı içerisinde yapacağı toplantıda yeni ücreti belirlerken 2024 yılı boyunca uygulanacağını dikkate alacağı ve bu yönde karar vereceği biliniyor.

Asgari ücrete fakat istenirse yine bir ara zam gelebilecek. Tabii ki bu hususta önümüzdeki yıl içerisinde değerlendirilecek.

Kaynak: Haber merkezi