Temmuz ayında asgari ücrete ek zam beklentileri kamuoyunun gündeminde yer almaya devam ediyor .

Enflasyonun artması , vatandaşın alım gücünün her geçen gün düşmesi nedeniyle Ocak 2024 yılında asgari ücret net 17 bin 2 lira olarak belirlendi.

Temmuz ayında  asgari ücrete ek zam yapılacak mı? konusuna ilişkin vatandaşlar beklenti içerisine girerken b konuya ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Işıkhan’dan açıklama geldi.

Işıkhan "Ocak ayında ona göre artış yapıldı. Ekonomi denge işidir. Bunu gözetmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği asgari ücret temmuz zammı son gelişmeler ile gündemde yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası, yaptığı açıklamada,

"Asgari ücretin yılda bir kez güncellenmesi’ne vurgu yapmıştı. Bakan Işıkhan ise gazetecilerin temmuzda asgari ücrete ek zam yapılacak mı?

 sorusuna yönelik "Asgari ücrete ara zam gündemde yok" demişti. Bakan Işıkhan son yaptığı açıklamada da asgari ücrete ek zamla ilgili çalışmanın yer almadığını belirtti.

'ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM GELECEK Mİ?' SORUSUNA YANIT

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Haber Global televizyonuna konuk oldu. Bakan Işıkhan asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Asgari ücreti hükümetin belirlemediğini belirten Bakan Işıkhan, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirler. Biz Bakanlık olarak işçi ve işvereni bir masada toplayıp müzakerelerin sağlanmasını sağlayan moderatör bir kurumuz. Temmuz'da artış yapılmayacağı dikkate alınarak Ocak ayında ona göre artış yapıldı. Ekonomi denge işidir. Bunu gözetmemiz gerekiyor. Biz kalıcı refah artışının derdindeyiz. Şu anda istihdamdan feragat etmeden bir büyüme sergiliyoruz. Biz de bu süreçte Bakanlık olarak işçilerimize, memurlarımıza ve emeklilerimize yönelik desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz." dedi.

BAKAN IŞIKHAN'IN DAHA ÖNCEKİ AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlerde de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan "Asgari ücrete ara zam gündemde yok" demişti.

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Işıkhan, asgari ücrete ara zam olmayacağını söyledi.

Işıkhan "Başta nasıl bir karar aldıysa şu an öyle devam edecek. En düşük emekli aylığı 10 bin TL. Temmuz ayında enflasyonlar ve sözleşmelerden kaynaklanan farklar emekli aylığına yansıtılacak. Asgari ücretle ilgili herhangi bir toplantı, ara zam düşünmüyoruz" demişti.

Milli Emlak’tan uygun fiyata 30 adet sulu tarla satışı Milli Emlak’tan uygun fiyata 30 adet sulu tarla satışı

MERKEZ BANKASI'NDAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, enflasyon hedefine ulaşamadığı için Hükümet'e bilgilendirici açık mektubunu yayınladı. Asgari ücretin de ele alındığı açıklamada şu ifadeler yer almıştı;

"Dezenflasyon sürecinde para ve maliye politikalarının eş güdümü büyük önem arz etmekte olup öngörülebilirliğin artmasını sağlayan Orta Vadeli Program (OVP, 2024-2026) ile somutlaşmış olan kamu politikalarına dair varsayımlar TCMB’nin enflasyon tahminlerine yansıtılmıştır. Bu kapsamda, asgari ücretin yılda bir kez güncellenmesi, yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ile ücret ve vergi ayarlamalarında OVP’de sunulan enflasyon tahminlerinin gözetilmesi ve para politikasındaki sıkı duruşun ihtiyatlı maliye politikası ile desteklenmesi, öngörülen dezenflasyon patikasının tesis edilmesi açısından kritik bir önem taşımaktadır.