Mutfaklarda sıkça tercih edilen gıdalar arasında önemli yere sahip olan kuru bakliyatlar, besin değerleri açısından oldukça zengin ve sağlıklı bir kaynaktır. Ancak, nohut, kuru fasulye gibi bakliyatların uzun süre böceklenmeden kullanabilmek için doğru saklama yöntemlerine dikkat etmek oldukça önemlidir. Böceklenmeyi önlemek için bazı yöntem ve ipuçları mevcuttur. Peki bakliyatları böceklenmeden nasıl saklayabiliriz?

Erzincan Kur Fasulye NohutSağlık açısından oldukça önemli olan bakliyatlar özellikle kış aylarında daha çok tüketiliyor. Her evde genellikle pişen bakliyatların doğru saklanmadığında kolayca bozulup böceklenebiliyor. Bu böceklenmenin önüne geçmek için özellikle sıcak havalarda bu yiyecekleri doğru bir şekilde saklamak gerekiyor. Sıcak, nemli ve rutubetli ortamlarda bakliyatlarda meydana gelen böceklenmeleri engellemek ve gıda israfının önüne geçmek için saklayabileceğiniz en pratik ve doğru yöntemler nelerdir?

Bakliyatları doğru bir şekilde saklama yöntemleri nelerdir?

Bakliyatların içine tuz dökmek: Nohut, kuru fasulye gibi kuru bakliyatları saklamanın en önemli püf noktalarından bir tanesi saklayacağınız kavanozların içine 1 miktar tuz koyma yöntemidir. Tuz bakliyatlarda oluşan neme karşı oldukça hassas olup nemlenme, böceklenme ve küf oluşumunu önlemede oldukça etkili bir yöntemdir.

Migros'ta 23 Nisan coşkusu başladı! İndirimler ve tiyatro gösterilerini kaçırmayın Migros'ta 23 Nisan coşkusu başladı! İndirimler ve tiyatro gösterilerini kaçırmayın

Bez torbalarında saklamak: Diğer bir yöntem ise bez torbalardır. Sıcak havalarda meydana gelen bu bozulmaları engellemek için bez torbaları tercih edebilirsiniz. Böylece bakliyatlarınızı uzun süre saklar ve böceklenmelerini engelleyebilirsiniz.

Doğal koruyucular kullanmak: Bakliyatlarınızı bez torbalarda ya da cam kavanozlarda muhafaza ederken içlerine defne yaprağı gibi doğal koruyucuları koyabilirsiniz. Bu yöntem böceklerin bakliyatlara zarar vermesine önler.

Güneş görmeyen yerleri tercih etmek: Sakladığınız bakliyatları doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçının. Güneş ışığı, bakliyatların kurumasına ve böceklerin üremesine engel olabilir. Bu yöntemle gıdaların güneş görmesini engellerseniz, bakliyatların daha uzun ömürlü olmasını sağlarsınız.

Buzdolabında saklamak: Bakliyatları cam kavanoza ya da bez torbalarına koyup buzdolabında saklamak özellikle sıcak havalarda en doğru saklama yöntemi olarak karşımıza çıkar. Buzdolabı hem kuru hem de serin olmasından dolayı böceklenmeyi engeller.

Dondurucuda saklama: Bu yöntem ile kuru fasulye, nohut, barbunya gibi bakliyatları dondurucuda saklayabilirsiniz. Bakliyatların ağzını sıkı bir şekilde kapatıp saklamak, böceklenmeyi engeller ve aynı zamanda uzun süre koruyarak israfın önüne geçer.

Bu gibi yöntemler, bakliyatlarınızın böceklenmemesi için oldukça etkililerdir. Ancak, saklama süresi ve koşulları değişebilir. Bu nedenle, düzenli olarak bakliyatları kontrol etmek ve hijyenik bir ortamda saklamak oldukça önemlidir.