2024 Ocak ayında yüzde 49,25 oranında zam alan emeklilerin bu yıl geçerli olacak bayram ikramiyesi tutarı da belli oldu. 2 bin TL olan emekli bayram ikramiyesine yüzde 50 zam yapıldı. TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen, emekli bayram ikramiyesini 3 bin TL'ye çıkaran düzenlemeyi de içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Boykot çağrısı geldi: Cumartesi-pazar kafe ve restoranlara gitmeyin Boykot çağrısı geldi: Cumartesi-pazar kafe ve restoranlara gitmeyin

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENECEK 2024?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli bayram ikramiyesinin bayramdan önce hesaplara yatırılacağını açıkladı.

Ramazan Bayramı'nın ilk günü bu yıl 10 Nisan 2024 tarihine denk gelecek. Emekliye bayram ikramiyelerinin ise bayramdan önceki hafta yani 1-9 Nisan 2024 tarihlerinde hesaplara yatması bekleniyor.

4A SSK kapsamında gelir ve aylık alanların ödeme günü 17 ve 18 olanlara 2 Nisan,
19,20,21,22 olanlara 3 Nisan,
23,24,25,26 olanlara 4 Nisan tarihinde ödemeleri yapılacak.

4B Bağ-Kur kapsamında gelir ve aylık alanların tamamı 5 Nisan tarihinde ikramiyeleri alacak.
4C Emekli Sandığı kapsamından her ayın 1 ile 5'i arasında aylık olanların ödeme günü; 1 ve 2 olanların 2 Nisan, 3, 4 ve 5 olanlara aylıkları ile birlikte aynı günde olmak üzere 3-5 Nisan tarihleri arasında bayram ikramiyelerini ödenecek.

KİMLER ZAMLI BAYRAM İKRAMİYESİ ALACAK?

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri bayram ikramiyesi alacak.

EMEKLİYE EK ZAM YAPILACAK MI?

Asgari ücretli çalışanların ve emeklilerin seçim öncesi bir beklentisinin olduğuna ve bu konuda yeni bir gelişme yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin soru üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Olabildiğince elimizdeki tüm imkanları kullanarak bu konularda adımlar attık. Önümüzdeki dönemlerde de ekonomimiz büyüdükçe, geliştikçe, istikrarımız meyvelerini vermeye devam ettikçe emeklilerimiz başta olmak üzere bütün kesimlere dönük yine aynı yaklaşımımızı devam ettireceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.