Çimen, çay, çamur, kahve, kalem ve daha bir çok lekenin temizlenmesi ayakkabınızın deri, kumaş gibi özelliğine göre değişir. Genelde kanvas kumaştan yapılan ve “Bez ayakkabı” dediğimiz türde ayakkabıları çamaşır deterjanı kullanarak elde temizleyebilirsiniz. Yada ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Makine yıkaması için dikkat edilmesi gerekenleri birazdan okuyacaksınız.

 Birçok spor ayakkabı da makinede yıkanabilir ancak makinede yıkanamayacak olan spor ayakkabılar için en çok önerilen yöntem, spor ayakkabıları diş fırçası ve diş macunu ile temizlemektir.

Beyaz ayakkabı temizliği nasıl yapılır

Oksijenli su ile leke çıkarmak

 Eczanelerde Hidrojen Peroksit %3 olarak bulabileceğiniz oksijenli suyu 1:1 ölçüde içme suyuyla karıştırın. Temiz ve kuru bir bezin üzerine dökerek ayakkabının lekeli bölgesini bu sıvı ile silin. Durulama yapmanız gerekmez.

Çamaşır suyu ile leke çıkarma

1 litre suya 1 çorba kaşığı çamaşır suyu ekleyin ve köpürtmeden karıştırın. Küçük leke için 1 kulak temizleme çubuğunun ucunu suya değdirin ve leke üzerinde bastırmadan gezdirin. Daha büyük lekelerde bir diş fırçasının uç kısmını suya değdirin ve lekenin üzerinde gezdirin. 

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Karbonatla Beyaz Ayakkabı Temizleme

Ilık su içerisinde seyrek hale getirilen karbonatla diş fırçası yardımıyla ayakkabıları temizlemek mümkün. Tek başına etkisi olmayan karbonat içine sıvı çamaşır ya da bulaşık deterjanı kullanarak etkili temizlik yapmak mümkün. Sirke ve karbonat karıştırılarak aynı işlem sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilir. Temizlik ardından kuru bezle ıslaklık iyice alınarak beyaz ayakkabı beyazlatma kısa sürede mümkün olacaktır.

Sirkeyle Beyaz Ayakkabı Temizleme

Temizlenecek ayakkabı bağcıklı ise bağcıklar çıkarılarak işe başlanmalıdır. Yarım fincan kadar beyaz sirke bir bardak ılık suyla seyrek hale getirilip çözeltiye batırılarak ayakkabılar temizlenebilir. Temizlenmesi ardından ıslak halde olan ayakkabı güneşe direkt bırakılmamalıdır. Öncesinde mutlaka ıslak alanlar kuru bezle iyice kurulanmalıdır.

Araç takla attı: 1’i ağır 3 kişi yaralandı Araç takla attı: 1’i ağır 3 kişi yaralandı

Diş Macunuyla Beyaz Ayakkabı Temizleme

Diş macunu içinde bulunan maddelerden dolayı spor ayakkabı temizleyici olmasıyla ve beyazlatıcı etkisiyle bilinmektedir. Beyaz ayakkabıları temizlemek için etkili yöntem olan diş macunu seçilirken renksiz ya da beyaz olması gereklidir. Renkli diş macunları ayakkabılarda iz ve leke bırakacaktır.

Deterjanla Ayakkabı Temizleme

Asetonla Ayakkabı Beyazlatmak

Kimyasal özelliğinin güçlü olmasıyla bilinen aseton beyaz ve plastik tabanlı ayakkabılarda lekelerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Nubuk ve süet ayakkabıların temizliğinde kullanılmamalıdır. Pamuğa dökülen asetonla sadece ayakkabıların tabanları silinebilir. Aseton deri ve kumaş yüzeylere zarar verebilmektedir. Nemli bezle temizlenmesi ardından kurulanmalı ve güneşe bırakılmalıdır. Bebek pudrası dökerek beyaz ayakkabı temizleme mümkün.

Çamaşır makinesinde beyaz ayakkabı nasıl yıkanır?

Çamaşir makinasına atmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey ayakkabının üzerinde çamur gibi leke kalıntısı varsa temizlemek olmalı. Taban aralarında veya üzerinde parçalar varsa bir çubuk kürdan gibi nesne ile temizlemeniz kolay olacaktır. Makinaya koyarken mutlaka file gibi bir şeylerin içine koyarak makinaya yerleştirin. Düşük devirde yıkamaya özen gösterin