Saçın erken beyazlamasının sebepleri arasında genetik faktörler yer alır. Ancak bazı etkenlerde saçlarınızın erken yaşlarda beyazlamasına sebep olabilir.

Stres, zararlı alışkanlıklar, vitamin ve mineral eksikliği, düzensiz beslenme, hormonal dengesizlikler gibi birçok faktör saçların erken beyazlamasına sebep olabilir.

Saçın erken beyazlamasının yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olduğunu ve bazı kişilerin bunu diğerlerinden daha erken veya daha belirgin şekilde deneyimleyebileceğini unutmamak önemlidir. Beyaz saçlarınıza evde yapacağınız tariflerle kolayca veda edebilirsiniz.

Canlı yayında evini ateşe verdi:Tüm izleyenlere benden gelsin dedi! Canlı yayında evini ateşe verdi:Tüm izleyenlere benden gelsin dedi!

 Araştırmalar ayrıca saç beyazlamasının saça rengini veren bir pigment olan melaninin azalmasından kaynaklandığını ileri sürdü. Zamanla, saç köklerindeki melanin üreten hücreler hasar görebilir veya ölebilir, bu da üretilen melanin miktarının azalmasına ve sonuç olarak saçın beyazlamasına neden olabilir.

Saçın erken beyazlamasının yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olduğunu ve bazı kişilerin bunu diğerlerinden daha erken veya daha belirgin şekilde deneyimleyebileceğini unutmamak önemlidir.

Şu anda saçın erken beyazlamasının bilinen bir tedavisi olmasa da, bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve tedaviler daha fazla beyazlamayı yavaşlatmaya veya önlemeye yardımcı olabilir.

Bunlar stresi yönetmek, sağlıklı beslenmek, yeterli uyku almak ve saç sağlığını geliştirmek için gerekli vitamin ve mineralleri içeren saç ürünlerini kullanmaktır. Ve beyaz saçları saklamanın en iyi yolu onları doğal bir şekilde boyamaktır. İşte evde doğal saç rengi yapmak için 10 kolay tarif.

KAHVE

Güçlü bir kahve demliği hazırlayın ve soğumaya bırakın. Saçınıza uygulayın, bir saat bekletin ve sonra durulayın. Kahve saçınıza zengin, koyu kahverengi bir renk verebilir.

PANCAR SUYU

Birkaç pancarı kaynatın ve suyunu soğumaya bırakın. Saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Su ile durulayın. Pancar suyu saçınıza kırmızımsı mor bir ton verebilir.

KINA

Bir macun oluşturmak için kına tozunu sıcak suyla karıştırın. Saçınıza uygulayın ve birkaç saat bekletin. Su ile durulayın. Kına saçınıza kırmızımsı-turuncu bir renk verebilir.

ADAÇAYI

Güçlü bir adaçayı çayı demleyin ve soğumaya bırakın. Saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Su ile durulayın. Adaçayı saçınıza daha koyu kahverengi bir renk verebilir.

PAPATYA

Güçlü bir papatya çayı demleyin ve soğumaya bırakın. Saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Su ile durulayın. Papatya saçınıza açık sarı bir renk verebilir.

CEVİZ

Kara cevizlerin kabuklarını kırın ve suda kaynatın. Soğumaya bırakın ve saçınıza uygulayın. Bir saat bekletin ve suyla durulayın. Siyah ceviz saçınıza koyu kahverengi bir renk verebilir.

Kaynak: Haber Merkezi