Cilt bakımı, cildin ihtiyaçlarına göre aşamalara ayrılır; öncelikle cilt temizlenir, toniklenir ve ardından cildin nem dengesini sağlayan kremler veya yağlar kullanılır. Herhangi bir cilt tipine sahip olursanız olun ( kuru, yağlı, karma) cildinizi düzenli olarak nem ihtiyacını karşılamanız gerekir. Cildi nemlendiren bu bitkisel doğal yağlar, geçmişten günümüze kadar cildin nemlenmesine ve cildin bariyerlerini güçlendirerek dış etkenlerden korumasına amacıyla kullanılır. Cilde iyi gelen bu yağlar, günümüz modern kozmetik hayatın da önemli bir parçasıdır. İçeriğinde katkısız ürünler barındırması ve uygun fiyatlı olması sebebiyle daha çok tercih edilir. Bu tercih edilen yağ karışımları, cilt tipinize göre uygun olarak şekilde uygulandığında pürüzsüz ve canlı bir cilde kavuşmanıza katkı sağlar. Peki cilde iyi gelen yağlar nedir ve nasıl uygulanır?

Lavanta yağı: Yatıştırıcı özelliğiyle bilinen lavanta yağı, cilt kızarıklarına iyi gelerek cildin rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca içinde bulundurduğu anti-inflamatuar özelliği sayesinde kuru ciltlerde oluşan semptomlara iyi gelerek cildin nem dengesini korumasına yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı: İçinde bulundurduğu E ve K vitaminleri sayesinde cilt bariyerlerini besler ve cildin bariyerlerinin güçlenmesine katkı sağlar. Ayrıca antimikrobiyal özelliği sayesinde cildin yoğun nemlenmesine yardımcı olur ve ciltteki kuruluğa iyi gelir.

Biberiye yağı: İçinde bulundurduğu antioksidan özellikleri sayesinde ciltte oluşan sivilce ve akne gibi sorunların iltihabını önlemesine yardımcı olur. Cildin aşırı yağ üretimini azaltmaya yardımcı olan bu yağ cildin canlı ve genç görünmesine katkı sağlar.

Çiçeğe göre karakter analizi, Hadi bir çiçek seç... Çiçeğe göre karakter analizi, Hadi bir çiçek seç...

Gül yağı: Cilt tonunda oluşan lekelenmeleri azaltarak cilt tonunu eşitler. Ayrıca bu yağla cildinize masaj yaparsanız pul pul dökülen cildinizi toparlar parlak ve sağlıklı görünüm elde edersiniz.

Portakal yağı: Antioksidan özelliğiyle bilinen bu yağ cildin parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur. Ayrıca oluşan sivilce lekelerinin azalmasına ve siyah noktaların gitmesine etki sağlar.

Çay ağacı yağı: İçinde bulundurduğu antiseptik özelliğiyle ön plana çıkan bu yağ, ciltte oluşan sivilce, akne gibi oluşan iltihaplanmalara iyi gelir. Ayrıca, cildin yağ dengesini sağlar ve cilt temizliğine yardımcı olur.

Tatlı badem yağı: Antioksidan özelliğe sahip olan bu yağ, cildin bariyerlerini onarmaya yardımcı olur. Cilde masaj yaparak uygulandığında cildi nemlendirir ve besler. Ayrıca, ciltte oluşan yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Limon yağı: İçindeki asit bileşenleri sayesinde ciltte ki fazla yağ üretimini durdurarak akne ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Bu bitkisel yağlar cildin nem oranını dengeleyerek ciltte oluşan iltihaplanmalara ve yaralara iyi gelir. Ancak, bu yağlar saf formu şeklinde cilde direkt uygulandığında cilde zarar verip tahrişe neden olabilir, bu yüzden önce seyreltilmeli ve cilt tipinize uygun bir yağ tercih edilmelidir. Ayrıca bu yağların hiçbirini gündüz kullanmayın.