Son zamanlarda çevremizde yapılan en büyük hatalardan biri bulaşık makinasına çamaşır suyu koymak. Zararlarını bilmeden çoğumuz bu hatayı günlük yaşamımızda maalesef ki yapıyoruz.

Çamaşır suyu bulaşık makinası için uygun bir temizlik ürünü değildir.

Milletvekili Karaman, Erzincan projeleri ile ilgili Bakan Ersoy’u ziyaret etti Milletvekili Karaman, Erzincan projeleri ile ilgili Bakan Ersoy’u ziyaret etti

Bulaşık makinası kullanma kılavuzunda çamaşır suyu vb. ürünlerin kullanılmaması gerektiği açıkça belirtilmiştir. Bu ürünler makinanın iç aksamlarına ve plastik parçalarına zarar vermekle kalmayıp makinanın da ömrünü kısaltmaktadır. Ayrıca çamaşır suyu makinada kullanıldığından makinanız arıza yaptığında garanti kapsamına da girmeyecektir.

bulasik-makinasi-

Bulaşık makinasına koyulan çamaşır suyunun makinaya verdiği zararın yanında sağlığımız için de oldukça tehlike saçmaktadır. Makinaların çalışma mekanizmaları az suyla bulaşıkları yıkadığından ve çamaşır suyunu yeterince durulamadığından makinadan çıkardığımız bardak, tabak ve çanaklarımızda  çamaşır suyu kalıntıları olacaktır. Bu kalıntıları gözle göremesek bile bu kalıntılar insan sağlığına oldukça zarar vermektedir.

Kaldı ki, çamaşır suyu laboratuvar çalışmalarında bile %1 derişim şeklinde uygulanmaktadır. Direk makinaya koyulduğunda verdiği zararı siz düşünün.