Türkiye'de her geçen gün binlerce araç yollara çıkmakta. Bu süreçte sürücülere yönelik yeni önlemler alınmaya devam ederken gelen son dakika duyurusu milyonlarca araç sahibini şaşkına çevirdi. Ehliyet sahipleri dikkat! Bundan sonra geçersiz sayılacak. Son 6 ayınız kaldı, değiştirmeyene 5 bin TL para cezası kesilecek. Geç kalmadan hemen bu evraklarla gidip yenileyin.

'1 TL'ye satılık ev' bakanlığı harekete geçirdi '1 TL'ye satılık ev' bakanlığı harekete geçirdi

Yeni yıl ile birlikte sürücülere yönelik yeni kararlar alınırken bazı uygulamalar güncellenmeye devam ediliyor. Özellikle vatandaşların can güvenliğine yönelik yeni adımlar atılırken sıcak bir son dakika gelişmesi yaşandı. Milyonlarca sürücünün eski tip ehliyetlerini yenileme süresi 31 Aralık 2024 tarihinde sona eriyor. Bu tarihe kadar yenileme yapmayan sürücülere 5 bin TL para cezası kesilecek.

Bundan Sonra Geçersiz Sayılacak1

Karar'ın haberine göre şimdiye kadar 7 milyonu aşkın sürücü yeni ehliyet için başvuruda bulunmadı. Son 4 ayda randevu sisteminden dolayı yoğunluk yaşanması bekleniyor ve birçok kişinin işlemi 2025'e sarkabilir. 2024 sonuna kadar 15 TL olan ehliyet yenileme ücreti, 1 Ocak 2025'ten itibaren 5 bin liraya kadar artacak. Bu ücrete sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf oranı dahil.

Ehliyet yenileme işlemleri 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren nüfus müdürlüklerinde yapılıyor. Yeni tip sürücü belgesi için ALO 199, ALO 199 Mobil Uygulama veya nvi.gov.tr adresinden randevu alınabilecek. Ehliyet değişimi için nüfus müdürlüklerinden alınacak olan randevuyla beraber gerekli belgeler ile başvurular alınacak. Ehliyet değiştirme işlemleri için yetkili kurumlar nüfus müdürlükleridir. Başvuruları arzu ettiğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğünde yapabilirsiniz. Müracaat sonrası İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce basılan sürücü belgeleri, PTT'ye teslim edilerek yurt içinde başvuruda bulunan kişilerin adreslerine ulaştırılıyor.

EHLİYET YENİLEMEK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELER?

  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya geçerli pasaport
  • Eski Ehliyet (Yenilenecek ehliyet)
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
  • Sağlık raporu
  • Kan grubu kartı (Sağlık raporunda yer almıyorsa kan grubu kartı gereklidir)
Editör: Haber Merkezi - SK